ISTIKUTE TOOTMISE VIISID


  1. Marjakultuuride istikute tootmise viise


Marjakultuuridel müüakse enamasti omajuurseid istikuid (erandiks nn. tüvipõõsad).


1.1. Maasikas paljuneb võsunditega. Istik ei tohi olla vanem kui 1 aasta. Istikud kasvatatakse standardseteks eri kohtades.


1.2. Vaarikat paljundatakse juurevõsudega ja juurepistikutega. Istik saadakse ühe suvega. Neid kasvatatakse eri kohtades ja viisil.


1.3. Sõstra- ja karusmarjaistikud kasvatatakse enamasti 2 aastaga istikutekoolis või nõudes eri viisil paljundades.


1.4. Astelpaju ei talu sügisesi vigastusi. Taime ei tohi lõigata, ega välja kaevata sügisel. Paljasjuurne istik saadakse enamasti 2 aastaga. Eelistada tuleks nõuistikuid, et vältida juurevigastusi.



1.5. Jõhvikat paljundatakse pistikutest mai alguses. Tema lehtedega igihaljad pistikud juurutatakse kilerullides turbasegus avamaal 1 aasta jooksul või otse kasvukohal (koduaias). Turbasse jäävad ka pistiku lehed, ainult paar ülemist jäetakse välja.


1.6. Mustikat paljundatakse haljaspistikutest, nagu astelpaju. Paljundamiseks sobivad ka emataimest eraldatud juurdunud maasisesed võsundid. Neid ja juurdunud pistikuid kasvatatakse edasi nõudes.


1.7. Kuslapuud paljundatakse haljaspistikutega ja kombineeritud pistikutega. Kuna võrsete areng toimub kiiresti, tehakse pistikud 1-2 nädalat varem kui teistel taimedel. Vajavad juurdumiseks häid tingimusi.


1.8. Viinapuud paljundatakse pistokstega. Pikkade sõlmevahede tõttu on need enamasti kahepungalised. Müügiks kõlbliku istiku saab Lõuna-Eestis avamaal 2 aastaga. Katmikalal alustatakse pistokste juurutamist sügavates kassettides või kilekottides veebruaris. Juba juuni alguses kui võrsele on tekkinud väänlad, võib nõuistikud istutada kasvukohale.


1.9. Ebaküdooniat ja arooniat paljundatakse seemnetega, kuna neist pole veel aretatud kloonsorte. Seemned varutakse soovitavate omadustega emataimedelt. Kihitamata seemned külvatakse sügisel, kihitatud seemned kevadel. Istik kasvatatakse ilma pikeerimiseta 2 aastaga. Enne müüki prakeeritakse ebasoovitavate pärilike tunnustega istikud.


  1. Poogitud viljapuuistikute kasvatamine

Kõigepealt kasvatatakse seemik- või kloonalused ja neist edasi poogitud istikud.


2.1. Seemikaluste kasvatamine

Seemned varutakse seemneistandikust.

Seemikalused kasvatatakse alustekoolis või kasvuhoones (pinnases või nõudes).


2.2. Kloonaluste paljundamine


2.3. Viljapuuistikud kasvatatakse istikutekoolis või 7 liitristes nõudes (kilekottides). Poogitud viljapuuistikute saamiseks on erinevaid viise.


  1. Omajuursete viljapuuistikute kasvatamine


Nii kasvatatakse luuviljaliste istikuid, millised on omajuursena hea seisukindluse ja saagikusega. Istikud kasvatatakse istikutekoolis või nõudes. Paljundatakse eri viisil.



Põhikultuuride paljundamisviise meie puukoolides

Kultuurid

............... alused

............... alused

Istikud

Õunapuu



pookimine









Kirsipuu




Maasikas

x

x

maapealsed võsundid




juurevõsud

Must sõstar











võrsikud

Astelpaju




Ebaküdoonia







seemned

Jõhvikas







haljaspistikud, võsundid

Kuslapuu




Viinapuu





Juhend tabeli täitmiseks:

  1. Täida lüngad tabelipeas ja esiveerus.

  2. Lahtritesse, mis jääks tühjaks (maasikal pole aluseid) kanna x.

  3. Ülejäänud lahtrite täitmisel kasuta paljundamisviiside nimetusi järgnevast loetelust: seemned, juurevõsud, võsundid, võrsikud, pistoksad, haljaspistikud, juurepistikud, pookimine.


16.01.2007

Viimati parandatud 28.12.2010