TARBETAIMED - PUUVILJANDUS

Õppematerjale moodulile Aianduse alused
Alustatud 12.09.2010
Viimati uuendatud 05.10.2013
Haldab: J. Kivistik - jaan.kivistik(at)ak.rapina.ee

S I S U K O R D

1. Pomoloogia

2. Taime ehitus

3. Fenoloogia

4. Ökoloogia

5. Taimekahjustajad

6. Kutse-eetika

7. Töövõtted

8. Taimede paljundusviisid

ISESEISVAD TÖÖD

õpetajale saadetavate failide nimeks kirjutage oma nimi, õpperühm ja töö leppenimi (mari_maasikas1ak2b_koduaed)

L I N K E

Õ P I K U D

  • TAIM JA AEDNIK 3. trükk 2013 (TA:...)
    1.trükk 2004 ja 2.trükk 2007 (leheküljed nihkes)

  • PUUVILJAD JA MARJAD EESTIS 2. trükk 2012 (PO:...) (1. trükk 2010); ka POMOLOOGIA 2005 ning

  • PUUVILJAD JA MARJAD EESTIS 2005 (PME:...)

  • TÖÖD PUUVILJA- JA MARJAAIAS 1988 (TPM:...)


VIGADE VÄÄRTUSEST

Õppimisel kasutatakse katse-eksituse meetodit iidsetest aegadest tänaseni. Vead on õppetöös ja elus paratamatud. Neid ei tule karta, ega häbeneda. Eksivad nii õppijad kui ka need, kellelt õpitakse. Koolis lausa vajame vigu. Selleks, et neid parandada!

Iga viga vajab avastamist, analüüsi ja parandamist. Hea on rääkida vigadest nende tekitajaid tähelepanuta jättes. Oma viga pole kerge avastada. Aidakem selles oma kaaslasi, aga jätkem parandamine neile endile.



1. POMOLOOGIA

(TA:1; PO:1,3,6,7)
Mõisted: aedvili, puuviljandus, puuviljataim, puu, põõsas, puhmik, õunviljalised, luuviljalised, marjakultuurid, kultuur, liik, perekond, sugukond, teisend, sort ehk kultivar, kloonsort, pookealus, täielik taimenimi (PO10:lk.14).

2. TAIME EHITUS

(TA:2)
Mõisted: idujuur ja peajuur, juur ja võsu, võrse, puitumine ja korgistumine, ennakvõrse ja uinuv pung, konkurentoks, kambium, niin, põhioks ja poolpõhioks, kännuvõsu ja juurevõsu, kasvu- ja õiepungad, puhtõiepungad ja segapungad, kasvu- ja segaoksad, viljaraod, viljapiigid ja kannusoksad, rõngas- ja neosoksad, viljapaunad, õisikud ja vilikonnad, kobar ja tari, paljas- ja rüüsvili, ühe- ja kahekojalised taimed, isesteriilsus ja isefertiilsus, partenokarpia, õun- ja luuvili, mari ja vili, imi- ja juhtjuured, lisajuured ja lisapungad, seemik- ja lisajuurestik, risoom (juurikas), juurevõsud ja võsundid.

Millised neist mõistetest on olulised kultuuril, millise valid iseseisvaks tööks? Kus nad asuvad taimel? Uurige oma kultuuri käsitlevaid raamatuid.

3. FENOLOOGIA

(TA:3)

Mõisted: karastumine, varu- ja kaitseained, eelpuhkus ja ennakvõrsed, sügav- ja sundpuhkus, lehekodarik ja rõngasoks, võrse puitumine ja korgistumine, kasvuained, õiealgmed, õiepungad ja õienupud, viljahakatised ja juunivarisemine, koristus- ja tarbimisküpsus.

4. ÖKOLOOGIA

(TA:4)
Mõisted: aktiivsete temperatuuride summa, külma- ja talvekindlus, paljaskülm ja öökülm, süsihappegaas ja hapnik, fotosüntees ja hingamine, transpiratsioon, turgor, makro- ja mikroelemendid, juure- ja leheväetamine, põhjavesi, mulla lõimis, mulla happesus, kasurid.

5. TAIMEKAHJUSTAJAD

(TA:5)
Mõisted: kahjurid ja haigusetekitajad, vaeg- ja täismoondega putukad, vastne ja vastsetüübid, jahukaste ja ebajahukaste, hahkhallitus, roostehaigused, närbumistõved.

6. KUTSE-EETIKA

(TA:6)
Aednik suhtub taimedesse kui elusolendeisse. Aedniku suhted taimedega ja teiste inimestega. Nõuanded õppetööks.

7. AIATÖÖD

(TA:7)
Sisukord

Mõisted: liugteradega käärid ja alasikäärid, ühe- ja kahekäekäärid, oksastamis- ja silmastamisnuga, kärpimis-, harvendus- ja noorenduslõige, tüügas ja suur haav, leht- ja välkkõblas, seasõrg ja kalurisõlm, aianöör, etikett (nimesilt) ja seemnekott.

8. TAIMEDE PALJUNDUSVIISID

(TA:8; S. Tooding, Taimede paljundamine. Maalehe Raamat)
Mõisted: generatiivne paljunemine ja kloonimine, kihitamine (stratifitseerimine), pikeerimine, juurevõsud ja võsundid, võrsikud ja pistikud, haljaspistikud ja pistoksad, kombineeritud pistikud ja vasarjad pistikud, juurepistikud, koekultuurid ja mikrokloonimine, pookimine, alus ja poogend, sobimatus, vahepoogend, oksastamine ja silmastamine (T-lõikesse ning forkerti viisil).

ISESEISVAD TÖÖD

PRINTIMISEKS:
Aianduse erialal Maastikuehituse erialal Sisukord