Harilikku kurki paljundatakse peamiselt seemnetega. Enne kui ostad seemned, tuleb teada kuhu sa hakkad külvama ja kuhu plaanid hiljem taimed istutada. Kurkide kasvatamine sõltub sordist. Mõned sordid on mõeldud kasvatamiseks kasvuhoones ja teised jällegi avamaal, kuid on ka selliseid sorte mida saab kasvatada aknalaual.

Kui oled sordi välja valinud ja seemned ostnud, võib hakata külvama. Seemned võib külvata otse mullaga täidetud pottidesse. Pottide läbimõõt võiks olla umbes 5-6 cm. Igasse potti külva üks seeme. Kui nii väikest potti pole, võib külvi teha ka madalasse karpi või suuremasse potti. Seemned külva 0,5 cm sügavusele mulda ja kasta korralikult. Kastmisel kasuta toasooja vett. Peale kastmist kata külvid klaasi või kilega.

Kurgid armastavad sooja ja niiskust, kuna nad kasvavad looduslikult soojas kliimas. Idanemisel eelistab harilik kurk kuni 25 kraadi sooja. Sellise temperatuuri juures tärkavad taimekesed juba 3-5 päevaga. Peale tärkamist tuleb aga kate koheselt eemaldada, et taimed saaksid paremini kohaneda ümbritseva keskkonnaga.

Nädal peale taimede tärkamist tuleb need taimed üksteisest eraldada ja üksikult ümber istutada. Ümberistutamisel tuleb jälgida, et taimede juured viga ei saaks ja taimed oleksid idulehtedeni mullas. Nii saab taim kasvatada lisajuuri mulda jäävale varreosale. Peale ümberistutust kasta taimi toasooja veega ja aseta nad võimalikult valgesse kasvukohta. Väikeste taimede väetamist võiks teha kaks nädalat peale potistamist.

Artikli koostas Räpina Aianduskooli aedniku eriala esimese kursuse õpilane
Arje Dubrovenski