Head sõbrad!

Võtame kolmanda nädala kokku ja vaatame, mis neljas nädal endaga kaasa toob…

Kolmandal projektinädalal tulid vahajal olnud osalejad kooli ning kindlasti pakkusid tärganud taimed palju rõõmu. Oli ka neid, kes ootasid koolivaheaja möödumist, et seemned külvata. Kiiremad osalejad, kes olid seemned juba kohe projekti alguses külvanud, tegid esimese kurgitaimede pottidesse ümberistutamise.

Märgati, et pisimelonid hakkavad tärkama. Saime teada, et kõik taimede ei kasvagi ühesuguse kiirusega. Mõne taime tärkamine võib võtta mitu nädalat.

Meie hulgas on ka neid, kes veel taimede tärkamist ootavad. Kui taimed ei ole tärganud, tasuks uurida, kui soojas kohas külvid on. Kurkide ja pisimelonite seemned vajavad tärkamiseks sooja ruumi, sobilik temperatuur oleks +23…+25 kraadi. Tähele tasuks panna, et aknalaual on oluliselt jahedam kui ruumis. Aknalauale võid panna termomeetri. Mõne tunni möödudes saadki teada, millise temperatuuriga peavad taimed aknalaual hakkama saama.

Oli ka neid, kes taimede tärkamise kiirendamiseks viisid külvianumad soojemasse ruumi või panid hoopis radiaatori peale. Siin aga tuleb jälgida, et külvid üle ei kuumeneks.

Tärkamise kiirust mõjutab ka külvisügavus. Kui seemned sattusid sügavamale kui 0,5…1cm, võtab taimede tärkamine rohkem aega.

Kindlasti tuleb jälgida ka niiskust. Seemned ei tohiks olla kuivas mullas. Samuti ei sobi liigniiske muld (mulda pigistades tilgub vett sõrmede vahelt). Liigniiskes mullas hakkavad seemned mädanema.

Kastmisel jälgi, et vesi ei oleks külm. Parim on koguda kastmisvesi anumasse ning lasta sellel üks ööpäev seista. Kastmiseks sobib väga hästi ka lume sulamisel tekkinud vesi. Seegi peab olema ruumi temperatuuril.

Ümberistutamisel sattusid noored taimed uude mulda, mistõttu väetamine ei ole veel vajalik. Esimene väetamine tuleb teha alles 3-4 nädalat pärast istutamist. Enne väetamist peavad taimed juurduma. Samuti on mullas esialgu piisavalt toitaineid. Väetamise kohta anname kindlasti konkreetsed juhised enne väetama asumist. Kindlasti jälgi ka juhiseid, mille oleme väetiste pakenditesse lisanud. 🙂

Kolmanda nädala nipp pärines rahvakalendrist ja ütles, et 9. märts on tsirgupäev. Tsirgupäev on tõeline lindude päev. Saime teada, et vanarahvas ütles, et soojal maal pöörab nelikümmend lindu suu suve poole ja pea päeva (päikese), alustades rändamist meie poole. See saab tähendada ainult üht – sügisel talvituma suundunud linnud hakkavad meile tagasi tulema, ja et kevad ei ole enam kaugel.

Mis juhtub projekti neljandal nädalal?

* Katse. Jälgi taimi, vajadusel istuta nad ümber ja kasta. Kes alles külvas seemneid, jälgige tärkamist.
* Nädala nipp. Otsi kodulehelt uus ja aruta, mida see tähendab.
* Viktoriin. Vasta kolmandale küsimusele.
* Konkursid. Avatud on projektipäeviku, foto- konkursid. Lisandus jutu ja luuletuse kirjutamise konkurss. Nõudeid vaata menüüst “Konkursid“.
* Artiklid. Aianduskooli õpilased kirjutasid terve hulga huvitavaid artikleid. Loe ja kogu uusi teadmisi.

Kurgisõbra projekti meeskond soovib kõigile osalejatele mõnusat emakeelepäeva!