Head sõbrad!

Võtame projekti neljanda nädala kokku.

Neljandal nädalal jätkasime taimede jälgimise ja hooldamisega. Paljud võtsid ette taimede ümberistutamise, nii ka aianduskooli õpilased. Pisimeloni taimed olid neil pottidesse istutamata. Selle kohta valmis ka video. Kõiki aianduskooli õpilaste videosid saab projekti kodulehelt, menüüst “Videod” üle vaadata.

Kuna kevadpäike paistab juba eredalt, siis jälgige, et taimed ei saaks päikesepõletust. Samuti võivad taimi kimbutama hakata siseruumides levivad kahjurid. Peamised neist on punane kedriklest, kasvuhoone karilane ja ka lehetäid. Viimased võivad ilmuda õuest toodud okste ajatamise käigus või ruumi sattuda teiste taimedega (nt ajatatud sibullilled, priimulad).

Taimede kasvu ja arengut mõjutab ka muld, mille sisse taimed istutatakse. Külvamisel võis kasutada külviturvast. Sellesse aga pole otstarbekas suuremaid taimi istutada. Külviturvas on mõeldud külvamiseks ja selles on taimedele vähe toitaineid. Suuremad taimed vajavad rohkem toitaineid, mistõttu on hea taimed istutada köögiviljade kasvatamiseks mõeldud substraati. Oluline on jälgida ka substraadi pH-d (happesisust). Ebaõige happesuse korral ei ole taimed võimalised toitaineid omastama, misjärel nad jäävad nõrgaks ning muutuvad vastuvõtlikuks kahjuritele ja haigustele. Kurkidele sobib hästi neutraalsemapoolne pH (väärtus 6,0-6,7). pH väärtus on alati mullakoti peale kirjutatud. Samuti on kirjas see, milliste taimede kasvatamiseks kotis olev substraat sobilik on.

Neljanda nädala nipp pärines taaskord rahvakalendrist ja ütles, et 17. märts on käädripäev! Vanarahva tarkuse kohaselt pidi karu sel päeval end käpuli keerama.  See aga tähendab, et oleme jälle kukesammu võrra kevadele lähemale astunud. Muideks, 20. märtsil kell 18.15 algabki kevad! 🙂

Mis juhtub projekti viiendal nädalal?

* Katse. Jälgi taimi. Vajadusel kasta, istuta ümber. Pane tähele taime kõrgust ja varre pikkust. Vajadusel võid hakata toestama. Toestamiseks sobivad hästi bambuskepid, nöör vm. Arvesta, et kurgi taim võib kasvada 2 m kõrguseks või kõrgemakski. Toestuskepid suru potti ettevaatlikult, poti servast. Mida varrele lähemalt toestuskepi potti surud, seda enam vigastad taime juuri. Vigastatud juurtega taim aga mõneks ajaks nõrgestub ning muutub kahjustajatele vastuvõtlikuks. Väikestes pottides kasvavad taimed tuleb enne toestamist veel suuremasse potti ümber istutada. Meie poot tulevad aga selle kohta taas juhised õpilaste video näol.
* Nädala nipp. Otsi kodulehelt uus nädala nipp ning aruta sõbraga, mida see võiks tähendada.
* Viktoriin. Vasta neljandale küsimusele.
* Konkursid. Avatud on projektipäeviku, foto- ja esimene loomekonkurss. Peagi lisandub veel teine loomekonkurss. Aitäh kõigile, kes on juba esimesele loomekonkursile töid esitanud! 🙂
* Facebook. Jälgi ka meie Facebooki gruppi. Sealtki leiad palju põnevat, ning saad kiiret abi ja vastuseid oma küsimustele.

 

Projekti meeskond soovib kõigile osalejatele mõnusat kevadet ning rõõmu ja palju üllatusi taimede kasvatamisel!