Kurgi peamised paljundusmeetodid on seemnest taime kasvatamine ja pookimine, saab paljundada ka pistikutest, mis pole eriti mõttekas töömahu tõttu. Kurgitaimi poogitakse peamiselt lõunamaades, sest seal on pikemad suved, mis pookimise ära tasuvad. Taimed poogitakse esimeste pärislehtede ilmumise faasis. Pookealuseks kasutatakse tavaliselt rullkõrvitsat (ehk kabatšokki). Erinevalt harilikust kõrvitsast on rullkõrvits põuataluvuse tõttu hästi vastupidav ja vähenõudlik.

Kõrvitsataimele (pookealusele) tehakse V-kujuline lõige ning eemaldatakse kasvukuhik koos sealt juba väljakasvanud noorte lehtedega. Kurgitaim peab olema kahe idulehe faasis, kus võib hakata veel välja punnitama esimene pärisleht. Rohkemate lehtedega taimedel on lehe kogupindala liiga suur ning taimedest aurustub liiga palju vett ning taim kuivab ära, enne kui jõuab kokku kasvada (ka kõrge õhuniiskusega keskkonnas). Kurgitaimele tehakse V kujuline lõige umbes 1-1,5 cm pikkune ning sisestatakse kõrvitsa varreõõnsusesse, mida on soovitav eelnevalt sukavarda või nõelaga seestpoolt kriimustada, et nii kõrvitsa kui ka kurgi koed omavahel kokku puutuks ning moodustuks haavakude.

Kasutusel on mitmeid pookemeetodeid kui see mida just kirjeldasin on algajale huvilisele ilmselt üks lihtsamaid ja toob küllaltki häid tulemusi. Peamised põhjused miks kurki ja muid kõrvitsalisi poogitakse on järgnevad: põuakindlus, haigustele suurem vastupanuvõime, suurendatud saagikus ja kiirem ning jõulisem kasv ning suurem viljakus. Kuna poogitud kurgitaimed saavad palju rohkem toitaineid ja vett võimsa kõrvitsa juurestiku kaudu siis saab kasutada teistsuguseid ülessidumis/kasvatusmeetodeid, nagu näiteks üks kurgitaim, mis kasvatatakse maast madalast kaheharuliseks. 2016. aastal viisin ise sellise katse läbi, ainuke asi mis ma avastasin oli see, et kurkidel oli kerge kõrvitsa maik küljes. 🙂

Allikas: https://www.harrisseeds.com/products/40863-grafting-clips-spring-loaded

Oma katsetuse põhjal kirjutas artikli Räpina Aianduskooli aedniku eriala teise kursuse õpilane
Jegor Dejev