Meie maakeral elavad kõrvuti nii taimed kui ka loomad  – nii on see olnud juba miljoneid aastaid. Taimed salvestavad energiat, mida loomad hiljem tarbivad  – see on üks osa toiduahelast. Eelmisel aastal õppisime, kuidas taimi kaitsta- sel aastal tuletame meelde, kuidas see käis.

Miks taimekaitse? Paljud võivad esitada sarnase küsimuse. Taimekaitse on olulise tähtsusega kõikide taimede kasvatamisel. Sõna “TAIMEKAITSE” tekitab paljudes inimestes vastakaid tundeid, me oleme ju kõik kuulnud erinevate taimekaitsevahendite kõrvalmõjudest nii inimestele, loomadele, lindudele kui ka veekogudele… Kuidas siis toimida, et meie saaksime tarbida taimi ning teisalt ei kasutaks keskkonnale kahjulikke vahendeid? Kas see on üldse võimalik?

Räpina Aianduskoolis ei kasuta mitte ühtegi keemilist taimekaitsevahendit! Kahjuritega võitleme ainult looduslikke meetodeid kasutades. Kasutust leiavad erinevad taimsed preparaadid, samuti vedel roheline seep. Lisaks kasutame putukaid, kes toituvad nendest putukatest, kes meie taimedest toituvad.

Ka teile saadetud taimi ei ole Räpina Aianduskoolis keemiliste taimekaitsevahenditega pritsitud. Soovime, et taimed oleksid ainult kasulikud ning neid saaksid kasvatada ja saaki tarbida kõik projektis osalejad. Kuna looduslike vahendite mõju ei kesta pikka aega, tulebki pidevalt taimi jälgida ning vajadusel kahjustajaid tõrjuda.

Kõige kergem on toime tulla lehetäidega. Neid võib leida noortelt lehtedelt. Lehetäid on pehme kehakattega, väikesed – kuni 5 mm suurused, rohekad putukad, kellele meeldib taimemahla imeda. INIMESTELE EI TEE LEHETÄID MITTE MIDAGI!

Kasvuhoones kasutame lehetäide tõrjeks teist putukat, kelle nimi on afiidius. Tema hävitab lehetäid ära. Lehetäidega saab võidelda ka vedela rohelise seebiga ning poest võib osta nende tõrjeks preparaati NeemAzal T/S -i või tõrjevahendit Neko. Kõik nimetatud vahendid on looduslikud. Kuna looduslikud vahendid lehetäide väikeseid mune ei hävita, tulebki oma taimi pidevalt jälgida ning vajadusel – siis, kui lehetäid munades seest välja tulevad ja taimemahla imema hakkavad – tõrje ette võtta.

LEHETÄIDEGA KÄITUMISE JUHIS

Vaata 1-2 korda nädalas oma taimede noorte lehtede alumisi külgi. Kui märkad rohekaid, väikeseid lehetäisid, võid järgnevatest meetoditest valida ühe sobiliku.

  1. Pesemine. Pese õrnalt taime lehtede alumisi külgi jooksva vee all nii, et lehetäid taimedelt eemalduvad. Kontrolli taimi 3 päeva pärast, vajadusel korda pesemist. Jätka kontrollimist ning pesemist ka edaspidi.
  2. Mahapühkimine. Pühi vatitükiga taimeosadelt lehetäid maha. Hiljem kogu lehetäid paberiga kokku ja viska ära. Kontrolli oma taimi 3 päeva pärast ja vajadusel korda tegevust. Jätka kontrollimist ning tõrjet ka edaspidi.

Aianduskooli moto on “Nutikas looduslähedasem elu”, mis tähendab õppida elama koos loodusega, seda võimalikult vähe häirides.

Kuidas me eelmisel aastal taimkaitset tegime? Vaata videost järgi!

Ülevaate loodsussäästlikust tõrjest koostas õpetaja Tairi Albert