Growing grapes

Changed last 25.11.2010
Aia elu the archives of TV broadcasting (Viinamarjad, 1 ja 2)
Foto Tööd

A cutting and young plants.
Pistoks ja lehtedeta istikud
Lehtedeta istikuid hoitakse ületalve sügavalt mulda kaevatuna. Paljaskülma korral tuleb maapind soojustada. Istiku juured ei talu alla -10 C. Istutatakse kevadel esimesel võimalusel endisest sügavamale.

Hibernating young plants in the soil.
Istikute ületalve hoidmine
Talvel keldrisse ununenud istikud võivad kuivada. Lihtsam on istikuid ületalve hoida sügavalt mulda kaevatuna. Paljaskülma korral tuleb maapind soojustada. Istiku juured ei talu alla -10 C. Istutatakse kevadel esimesel võimalusel endisest sügavamale.

A young container plant.
Lehtedega nõuistik
istutatakse pärast öökülmaohu lõppemist (juuni alguses) vaid veidi endisest sügavamale, sest korgistumata võrse võib raskemas niiskes mullas kahjustuda. Istutamiseni kasvatatakse istikut nagu potitaime toas või kasvuhoones.

The first season of a vineyard.
Esimesel kasvusuvel
pole püsitoestust vaja, areneb välja taime juurestik. Must kilemultsh soojendab mulda ja soodustab juurestiku arengut.

These light grains on shoots are natural.
Heledad terakesed viinapuu võrsetel
on normaalne nähtus. Need näitavad taime head kasvujõudu.

Premature shoots are nipped away.
Suvel
pintseeritakse lehekaenlast tulevad ennakvõrsed pärast esimest lehte (parempoolne ennakvõrse) ja augustis kärbitakse võrselatv. Need võtted aitavad kaasa võrsete valmimisele ja talvitumisele.

The first winter is over.
Sügisel paar nädalat pärast lehestiku kadumist
lõigatakse ära korgistumata võrseladvad, painutatakse oksad maha ja kaetakse isegi talvekindlad sordid. Pildil viinapuud kevadel pärast katte eemaldamist.
Esimene talv on viinapuu ellujäämisel otsustav. Talvitumine õnnestus kui kevadel on elus mõnedki pungad.

The second season.
Teisel kasvusuvel
vajavad viinapuud püsitoestust. Väikesel taimel suunatakse kõik võrsed ülespoole. Võrsete suvine lõikus on samasugune kui esimesel kasvuaastal.
Pildil olevas istandikus viljusid pooled taimedest. Eest teine taim on teistest aasta noorem, oma esimesel kasvuaastal.
The fruit-bearing shoot is nipped. Kolmandal kasvusuvel
kasvab jämedamate okste pungadest õisikutega võrseid. Pikad viljaoksad võiks siduda enne pungade puhkemist rõhtasendisse. Õisikute ilmumise ajal murtakse neilt õisikuteta võrsed. Viljakandvale võrsele on soovitatud jätta 1-2 õisikut, pärast seda paar lehte ja seejärel latv pintseerida.
Fruit-bearing shoots have been pointed upward or downward. Viljuvad võrsed võib jätta ka pintseerimata
suunates nad üles- või allapoole. Siis on võrsel marjade toitmiseks rohkem lehti. Ülespoole suunatud tugevatest viljavõrsetest võib saada järgmise aasta viljaoksi. Allapoole suunatud viljavõrsed jäävad nõrgaks ja eemaldatakse sügislõikuse käigus koos viljakandnud oksaga.

The string has been fastened right (on the left) and wrong (on the right).
Okste sidumiseks
võib kinnitada nööri oksa ülemise punga taha. Seinaäärsetel viinapuudel saab nööri teise otsa siduda sarikaotsale löödud naela külge. Vasakul seotud hästi. Parempoolsesse oksasse soondub nöör.

Natural blossoms (on the left) and
blossoms needing extra pollinating (on the right).
Viinapuu õitsemine
Paljude sortide õite ehitus (vasakul) võimaldab isetolmlemist. Sortidel 'Madeleine Angevine' ja 'Guna' on tolmukad pööratud emakast eemale (paremal), mis vähendab tolmlemist ühe õie piires. Sellised sordid vajavad täiendavat tolmeldamist.
"Hen and chicken" because of bad fructification. Kehva viljastumise tõttu
tekkib üksikute suurte sekka palju pisikesi seemneteta marju. Sageli on seda tolmlemisraskustega sortidel, aga ka neil, millised vajavad viljastumiseks suuremat soojust. Pildil on 'Skandia', nagu ta oli minu aias 2009. ja 2010. aastal.

The first 2-3 leaves have been removed.
Lehtede eemaldamine
Kui algab marjade värvumine ja pehmenemine, hakatakse murdma viljakandvate võrsete alumisi lehti - iga nädal 1-2 lehte. Päikese käes koguneb marjadesse rohkem suhkruid.

The time of plenty.
Saak koristatakse
umbes kuu aega pärast värvumise ja marjade pehmenemise algust. On sorte, mille marju saab süüa alates valmimise algusest ('Krassavets'). Mõnel teisel sordil ('Supaga') on marjad kaua hapud. Neid oleks õigem kasvatada kütteta kasvuhoones. Heaks viinapuu naabriks on tomat.

Shoot tips need cutting in August.
Võrselatvade kärpimine
Augustis kärbitakse võrselatvu puitunud osani (40-50 cm võrra), et soodustada võrsete alumiste osade valmimist (korgistumist). Parim aeg selleks on siis kui seni kaarjas võrselatv sirgeks muutub. Vajadusel (eriti väikestes kasvuhoonetes) võib seda teha ka varem.

Pre-winter pruning.
Sügisel lõigatakse
vanemaid viinapuid tugevasti, et saada jämedaid ja saagivõimelisi aastakasve. Välja lõigatakse viljakandnud oksad koos neil olevate peenikeste võrsetega ja kõik korgistumata võrsed (vasakul). Korgistunud jäme võrse (paremal püstine) annab saaki järgmisel suvel.

Sylvoz training system - before bursting of buds in spring.
Sylvos-kujundusvorm
Meetripikkusele mitmeaastasele oksale jäetakse üks tugevam üheaastane oks, milline painutatakse rippasendisse. Sellelt tuleb järgmise aasta saak. Kaare harjalt suunatakse ülespoole võrse, millest areneb viljaoks järgmiseks suveks. Viljakandnud ladvaosa lõigatakse ära (Vt ka eelmist pilti).

A vine after pruning in autumn.
Kasutada võib kõige erinevamaid kujundusviise
Paljudele sortidele sobib lühike lõikus - vanade okste kõik võrsed kärbitakse pärast 3-4 punga. Võib lõigata nagu vaarikaid - eemaldatakse kõik viljakandnud oksad maapinnani ja jäetakse järgmise aasta saagiks juba suvel välja valitud asendusvõrsed.
Pildil on osa oksi maha painutatud, teised toestusele jäetud. Vasakule suunduval oksal tuleb kärpida korgistumata latv.
The vine has been covered with soil. Katmine mullaga
on käepärasem külmaõrnemate sortide katmisviis. Madalasse kraavikesse painutatud oksad (pildi keskel) on esiplaanil kaetud õhukese mullaga. Lõikusjäätmed ja varisenud lehed kogutakse taime lähedusse. Nendega soojustatakse maapind pärast seda kui muld külmub paarikümne sentimeetri sügavuselt.

The light winter cover.
Kerge talvekate
tähendab okste painutamist piki rida maapinnale ja nende katmist lund koguva materjaliga. Katteks kõlbavad ka mahalõigatud oksad. Külmakindlamatel sortidel võib jätta mõned oksad katmata.

A high grapevine after autumn pruning.
Hoone seina ääres
võib viinapuud kujundada mitme meetri kõrguseks. Neid on lihtsam lõigata enne toestuselt lahtilõikamist. Seejärel lõigata läbi sidemed ja köitraod, hoidudes rebimisega okste vigastamisest. Järgmisel pildil näeme sama viinapuud maha painutatult.

The same vine after bending down.
Maha painutada
õnnestub ka vanu ja jämeda tüvega viinapuid. Seda on kergem teha kui noorel taimel kujundada okste alumised osad 23-30 cm pikkuselt paralleelselt maapinnaga. Külmaõrnad sordid võib pärast seda katta tavalise aiamulla õhukese kihiga.

A wasp.
Herilased
söövad valmivaid marju seest tühjaks. Katkistel magusatel marjadel käivad toitumas ka mesilased, need lähevad mädanema.

Grapes after a bird visit.
Linnud
armastavad väiksemaid siniseid marju. Tihtipeale algab kahjustus alumistel okstel. Erinevalt rebastest ja kährikutest, kes söövad marju alumistelt okstelt täielikult, on lindude kahjustuse korral rebitud katkisi marju. Kaitseks võrgud.

Weevils.
Kärsakate
vastseid ja nukke võib leida kevadeti istikukottidest juurte lähedusest, kus vastsed söövad juuri. Kahjustatud istikutel ei puhke pungad. Valmikud toituvad lehtedel.

Scale insects.
Kilptäid
elavad vanemate okste koorel. Üksikud kilbid tuleks sealt maha hõõruda, paljude kahjuritega oksad aga sügislõikuse ajal välja lõigata.

Powdery mildew.
Jahukaste (Oidium tuckeri)
on levinud haigus kasvuhoonetes. Juba kümmekond aastat kahjustab see haigus viinapuid ka avamaal nii Lätis kui Räpinas. Mujal Eestis pole haigust väljaspool kasvuhoonet olnud. Paremini peavad vastu liikidevahelised sordid.

Downy mildew
was discovered on grapes for the first time in Räpina in 2008.
Ebajahukaste (Plasmopara viticola)
on põlistes viinamarjamaades levinuim haigus, mille tõrjeks Prantsusmaal ajalooliselt ühe esimese pestitsiidina bordoo vedelik kasutusele võeti. Esmaleid Räpinas oli 2008. aastal. Vastuvõtlikud on euroopa viinapuust ja amuuri viinapuust aretatud sordid.

Downy mildew
some weeks later.
Ebajahukaste
tagajärjel hävineb lehestik. Eriti ohtlik on varasuvine kahjustus. 2010. aastal õitsemisjärgselt lööbinud haigus hävitas saagi Jaak Eensalu viinamäel.

Grey mould on grapes.
Hahkhallitus
hakkab arenema niiskel sügisel, eriti lõhenenud ja vigastatud marjadel. Suurem kahjustus on tiheda vilikonnaga sortidel.

Cut off such a branch.
Baktervähk
esineb vanematel viinapuuokstel, nagu kilptäidki. Sügisese lõikuse ajal on vaja kahjustatud oksad välja lõigata.

Facultative parasite fungus on a root.
Väikesed seened surevatel viinapuujuurtel
on üsna ohutud. See on fakultatiivne parasiit, milline heas kasvujõus viinapuule kahju ei tee.
Yellow foliage
because of low temperature.
Jahedal kevadel
on soojanõudlikel sortidel lehestik kollane. Pärast ilmade soojenemist arenenud võrseosas tulevad juba normaalset värvi lehed.

Night frosts in spring attack young shoots.
Kevadised öökülmad
võivad hävitada saagi. Pildil on õisikud siiski säilinud. Võrsete täieliku hävimise korral taastub lehestik neist allpool olevatest pungadest. Öökülmad kahjustavad vähem aeglasema algarenguga ja hiljem õitsevaid sorte. Heal põhjamaisel sordil kulub õitsemisest marjade valmimiseni vähe aega.
Top