Armsad kurgisõbrad! On aeg esimene projektinädal kokku võtta.

Esimene projektinädal (15.-21.02) oli täis põnevust, palju uut ja huvitavat! 15. veebruarist algas meie ühine kurgi kasvatamine- külvasime maha kurgi seemned.

Esimese nädala alustasime ka katseandmete kogumist (leia tabel “Katse” lehelt). Tabelisse tuli kirja panna seemnete külvamise kuupäev, taimede tärkamise kuupäev ja teha väikesed arvutused (mitu päeva kulus taimede tärkamiseks). Oluline on, et igal nädalal katseandmeid kogute. Nii saame teada, kuidas ja kui kiiresti kurgid kasvavad.  Esialgu kurke ümber istutada ei ole tarvis- seda teeme, siis kui on tekkinud esineme pärisleht- selle äratundmiseks tuleb appi video nr. 2.

Taimi ei ole tarvis praegu väetada. Väetamise kohta jagame täpsemaid õpetusi siis, kui väetamise aeg hakkab kätte jõudma. Praegu on oluline, et taim veepuudusesse ei jääks ning päikeselistel päevadel päikesepõletust ei saaks – kurgitaimed vajavad palju valgust aga ei talu otsest päikesevalgust. Päikeselisel päeval tõstke taimed aknast veidi eemale. Kurgitaimed vajavad küll palju vett kuid liigniiskus põhjustab juuremädanikku. Liigniiskuse vältimiseks tuleb pärast kastmist alustaldrikule valgunud vesi ära kallata. Liigniiskuses kurgitaimede juured jäävad hapnikupuudusesse ning tekivad mädanikud, mille tagajärjel juured hävivad. Juurte hävimine toob omakorda kaasa aga kogu taime hävimise. Kastmisvajadus sõltub ruumi temperatuurist. Soojemas ruumis tuleb kasta tihedamalt, veidi jahedamas ruumis harvem. Kastmisel lähtume ikka reeglist – üks kord ja korralikult, mitte iga päev ja natuke. Samuti ei sobi kurgile kui juurte piirkond on külmas (nt aknalaual võib praegu üsna külm olla- jälgi oma taimede kasvukohta!). Soovitus – pane termomeeter aknalauale. Kui temperatuur on alla +20 kraadi (seda ka öösel), siis ongi kurgil külm. Liiga külm temperatuur pikendab seemnete idanemise perioodi, põhjustab taimede kidurat kasvu jne. 

Lisaks taimede kasvatamisele algas meil ka viktoriin. Kellel on veel viktoriini esimesele küsimusele vastamata, siis teisel nädalal saab seda veel teha. Kuna koolides algas vaheaeg, siis uut küsimust me teisel  projektinädalal ei esita.

Algas projektipäeviku konkurss – see kestab projekti lõpuni.

Mida aga toob teine projekti nädal (22.-28.02.)? Kuna kooliõpilastel on vaheaeg, siis uut viktoriini küsimust me ei esita. Kindlasti jälgige taimede kastmisvajadus ja täitke katse tabelit (kui seda veel tehtud pole). Täitke projektipäevikut, et meiegi saaksime aimu, kuidas projektis osalemine kulgeb. Otsige projekti kodulehelt üles uus nädala nipp.

Igasuguste küsimuste ja murede korral pöörduge ikka projekti meeskonna poole (sobrad@aianduskool.ee).

 

Projekti meeskond soovib kõigile mõnusat taimede kasvatamise katsetamist!