Maasika kahjurid

Maasikas meeldib paljudele lestadele, putukatele, lindudele ja loomadele. Kahjuritele sobivad toiduks nii maasika lehed, varred, õied, viljad kui ka pinnases paiknevad maitsvad risoomid ja juured. Pikemalt peatume ühe tuntuma maasika kahjustaja – maasika-õielõikaja juures, kelle pärast me jääme sageli maitsvatest viljadest ilma.

Maasika-õielõikaja – ladina keeles Anthonomus rubi – kahjustab maasikaid, vaarikaid ning vahel ka roose ja kibuvitsu. Valmikud (täiskasvanud putukad) närivad kevadel lehti, leherootse ning seejärel õisi. Vastsed kaevandavad õienupus – närivad õienupu sisemust. Valmik on 2-3mm pikk, must, hallikarvane. Enne õitsemist vigastab valmik maasika, rooside, kibuvitsa või vaarika õienuppu ja siis muneb avanemata õienupu varre sisse muna. Peale õitsemist on märgata pruune, närbunud, osaliselt varre otsas rippuvaid õienuppe. Vilju nendest ei moodustu.  Kahjur nukkub kahjustatud õienupus või mullas. Aasta jooksul areneb 1 põlvkond, mis talvitub valmikuna maasikataimel või pinnase pealmises kihis taimejäänuste vahel.

Maasika_oieloikaja_1

Joonis 1. Valmiku poolt näritud õienupu vars – siia muneti muna.

 

maasika_oieloikaja_1

Joonis 2. Maasika-õielõikaja valmik õienupul.

 

Tairi_3

Joonis 3. Kahjustamata aedmaasika õiest on arenenud isuäratav vili, maasika-õielõikaja poolt kahjustatud õienupud on aga närbunud ja pruunid.

Maasika haigused

Lisaks loomadele, lindudele ning putukatele kahjustavad maasikataimi ka erinevad seened, bakterid, viirused, viroidid ja mükoplasmad. Maasikataimedel kutsutakse eelmainitud kahjustajate poolt tekitatud kahjustusi taimehaigusteks. Tuntuim maasika haigus on maasika-hahkhallitus, millega on kõik suuremad ja väiksemad maasikakasvatajad tõenäoliselt kokku puutunud.

Maasika hahkhallitus – ladina keeles Botryotinia fuckeliana – on seenhaigus. Õitele, lehtedele, vartele ja viljadele ilmuvad pruunid, mädased laigud. Laigud kattuvad niisketes tingimustes seeneniidistiku koheva ja halli kirmega. Haigus talvitub taimejäänustel ja mullas, olles eluvõimeline aastaid. Haigust soodustavad kõrge õhuniiskus, taimede tihe istutus ja halb õhustatus.

Tarkust jagas õpetaja Tairi Albert