ESIMESE NÄDALA KOKKUVÕTE

Armsad maitsetaimede sõbrad! On aeg esimene projektinädal kokku võtta.

Esimene projektinädal (14-20.02) oli täis põnevust, palju uut ja huvitavat! 14. veebruarist algas meie ühine maitsetaimede kasvatamine.

Esimese nädala alustasime ka katseandmete kogumist (leia tabel “Katse” lehelt). Tabelisse tuli kirja panna taime kasvukoha ilmakaar, alustada temperatuuri ja valgushulga mõõtmistega. Usinamad istutasid ümber emataime. Istutuskuupäev tuli samuti katseandmete tabelisse lisada. Oluline on, et igal nädalal katseandmeid kogute. Nii saame teada, kuidas ja kui kiiresti taimed kasvavad ja arenevad.

Taimi ei ole tarvis praegu väetada. Väetamise kohta jagame täpsemaid õpetusi siis, kui väetamise aeg hakkab kätte jõudma. Praegu on oluline, et taim veepuudusesse ei jääks ning päikeselistel päevadel päikesepõletust ei saaks – taimed vajavad palju valgust aga ei talu otsest päikesevalgust. Päikeselisel päeval tõstke taimed aknast veidi eemale. Maitsetaimed vajavad küll vett, kuid liigniiskus põhjustab juuremädanikku. Liigniiskuse vältimiseks tuleb pärast kastmist alustaldrikule valgunud vesi ära kallata. Liigniiskuses taimede juured jäävad hapnikupuudusesse ning tekivad mädanikud, mille tagajärjel juured hävivad. Juurte hävimine toob omakorda kaasa aga kogu taime hävimise. Kastmisvajadus sõltub ruumi temperatuurist. Soojemas ruumis tuleb kasta tihedamalt, veidi jahedamas ruumis harvem. Kastmisel lähtume ikka reeglist – üks kord ja korralikult, mitte iga päev ja natuke.

Lisaks taimede kasvatamisele algas meil ka viktoriin. Kellel on veel viktoriini esimesele küsimusele vastamata, siis tasub seda teha nüüd.

Algas projektipäeviku konkurss – see kestab projekti lõpuni.

Mida aga toob teine projekti nädal (21.-27.02.)? Jälgige taimede kastmisvajadus ja täitke katse tabelit (kui seda veel tehtud pole). Istutage projekti emataimed suuremasse potti. Selleks vaadake õppevideot nr. 1 (varsti nähtav projekti kodulehel rubriigist videod). Täitke projektipäevikut, et meiegi saaksime aimu, kuidas projektis osalemine kulgeb. Otsige projekti kodulehelt üles uus nädala nipp ja vastake viktoriini küsimustele.

Igasuguste küsimuste ja murede korral pöörduge ikka projekti meeskonna poole (sobrad@aianduskool.ee).

 

Projekti meeskond soovib kõigile mõnusat taimede kasvatamise katsetamist!