Selle-aastane taimeprojekt „Maitsetaimedega sõbraks!“ on ametlikult lõppenud. Projekt kestis kokku 12 nädalat.

Selle aja jooksul saime tunda nii rõõmu kui muresid. Suur rõõm oli taimede kättesaamine ja nende tundmaõppimine, emataimede ümberistutamine ning paljundatud taimede jagamine. Muret põhjustasid kahjurid, kes tahtsid taimedest oma osa saada.

Kurvavõitu oli piparmünditaime seisukord- tegu oli sisseostetud ning sidrunmelissist erineval meetodil  kasvatatud taimedega. Seda seetõttu, et just enne jaotuspunktidesse laiali saatmist tabas meie kasvatatud piparmünditaimi haigus ja neid ei olnud võimalik osalejatele saata.

Mõned rühmad pidid emataimede hävimise tõttu oma projekti juba varakult lõpetama või jätkama ühe emataimega.

Projekti raames toimus kaks võistlust. Projekti loomekonkursile ja projektipäeviku konkursile laekus palju omanäolisi ja imeilusaid töid. Valikut teha oli väga väga keeruline! Õnnelikud võitjad valis välja fortuuna.

Aitäh teile kaasa löömast!

Suur kummardus neile rühmadele, kes täitsid usinalt katseandmete tabelit ja selle meile edastasid!

Meile laekunud katseandmete tabelitest võis teha järelduse, et suurem osa projektis osalenud rühmasid said oma emataimed õigel ajal kätte ja istutasid need suuremasse kasvukohta 15.veebruaril– meie projekti ametlikul alguspäeval. 

Maitsetaimed said endale enamasti kasvukohaks päikesepaistelise lõunapoolse aknalaua 🙂

Esimeste pistikute tegemine võeti keskmiselt ette märtsi keskel. Sidrunmelissi taimel oli tunduvalt vähem võrseid kui piparmündi taimel. Seetõttu tehti esimesel “pistikute tegemise ringil” rohkelt pistikuid piparmündist ja vähem sidrunmelissist.

Pistikute juurdumiseks kulus keskmiselt kaheksa päeva. Aga oli ka üllatajaid, kellel juurdumiseks kulus vaid 3-4 päeva.

Kõikidest tehtud pistikutest kahjuks noortaimi ei saanud (see on täiesti loomulik osa taimede kasvatamisprotsessist). Kasvama läinud taimede osakaal oli siiski väga suur, moodustades 80-95% tehtud pistikute arvust.

Maitsetaimede kasvukoha keskmine temperatuur oli 21,5 kraadi Celsiust.

Valgushulga mõõtmine tekitas rühmadele raskusi. Lasteaia rühmade jaoks oli tegemist eelkõige ülesandega, mis jäi õpetajate kanda- meil on väga hea meel, et seda siiski tegite. Valgus on taimede kasvu seisukohast väga tähtsal kohal ning valgusküllastes kasvukohtades kasvavad taimed paremini kui pimedas. Seetõttu otsustasimegi valgushulga mõõtmise katseandmete tabelisse lisada.

Projektis osalenud rühmad panustasid loomulikule valgusele- taimelampi kasutasid väga vähesed rühmad.

Emataimedest tehti pistikuid vähemalt kahel korral, kuid oli ka neid osalejaid, kellel õnnestus teha pistikuid neljal ja isegi enamal korral.

Projekti ametlikuks lõpuks saadi keskmiselt emataimest pistikuid tehes kuus uut maitsetaime. Pistikute tegemise edukuse protsendiks oli piparmündi taime puhul keskmiselt 93%. Sidrunmelissi puhul oli vastavaks näitajaks 85%.

Projekt lõppes ametlikult 8.mail 2022, kuid paljud grupid otsustasid maitsetaimede kasvatamist jätkata, sest taimed olid veel täies elujõus ja plaanisid projektis osalejaid veelgi rõõmustada.

Aitäh teile veelkord, toredat suvepuhkust ja uute kohtumiseni!