Head sõbrad!

Aeg on juba kolmas projekti nädal kokku võtta.

Kolmas projektinädal möödus põnevalt! Tegevusi oli palju. Taimi istutati ümber, neid uuriti ja koguti katse andmeid. Märgati esimesi õienuppe, õisi ja ka viljahakatisi. Erinevatel rühmadel võivad taimed olla erinevas kasvu- ja arengufaasis. Taimede kasvu- ja arengu kiirus sõltub väga paljudest teguritest. Kindlasti mõjutab seemnete külvamise aeg. Aianduskooli õpilased külvasid seemneid õppetundide ajal. Kuna taimi kasvatati ette väga palju (tuhandeid), siis külvati seemneid erinevatel päevadel. Järgnevalt mõjutab taimede kasvu ja arengut transport ning uue kasvuruumi tingimused – valgus, temperatuur, õhuniiskus jms. Kasvuseisak võib tekkida ka siis, kui taimed ei saanud piisavalt palju aega uue kasvukohaga kohaneda ning need istutati liiga kiiresti uutesse pottidesse. Kasvuseisak võib tekkida ka siis kui taimed istutatakse kohe liiga suurde potti. Mulda on sellises potis palju ning taim hakkab juuri kasvatama. Samuti on sellises olukorras oht taimed üle kasta, mis omakorda on põhjuseks leinasääskede levikule. 
Leinasääsed on äädikakärbse taolised, pisikesed lendavad putukad, kes ise taimi ei kahjusta. Taimede juuri kahjustavad leinasääskede vaglad, mis paiknevad mullas ja on väga raskesti märgatavad. Leinasääsed saab kinni püüda kollase liimpüünisega. Neid saab osta aianduskauplustest. 

Aianduskool teeb katset kaasa.

 

Mis juhtub projekti neljandal nädalal?

Projekti kodulehele ilmus taas uus nädala nipp. Vastata saab viktoriini küsimustele ja esitada töid meisterdamise konkursile.
Tomatitaimi uurime edasi ja paneme kirja uued mõõtmistulemused. 

14. märts on emakeelepäev ja seetõttu alustame veel ühe konkursiga. Hakkame kirjutama jutte ja luuletusi sõprusest ja sõpradest, tomatitest ja vihmaussidest. 

Tööd, mida tuleb teha vajadusepõhiselt on taimede ümberistutamine (kui veel ei ole teinud), taimede kastmine, taimede varjutamine päikeselisel päeval. Kevadine ere päike kipub taimi “põletama”. Selle tulemusena tekivad lehtedele pleekinud laigud, hiljem lehed kuivavad.
Väetamise juurde asudes, arvesta, et ümberistutamisest on möödunud 2-3 nädalat. Väetiselahuste tegemisel kindlasti loe paki peal olev juhend tähelepanelikult läbi.  
Vajadusel, huvi korral lugege meie projekti kodulehel olevaid artikleid ja vaadake videoid ning uurige blogidest, kuidas kaaslastel tomatitaimede kasvatamine õnnestunud on. 

 

Igasuguste küsimuste ja murede korral pöörduge ikka projekti meeskonna poole (sobrad@aianduskool.ee). 

Projekti meeskond soovib kõigile teadmisterohket emakeelepäeva ja päikeselist kevadeootust!