KKK ehk korduma kippuvad küsimused

1. Tomatisõbra stardikomplektist

Töökomplekt sisaldab kahte väetist ja nelja värviliste märkekleepsudega tähistatud tomatitaime. 

Foto: Tomatisõbra töökomplekt.

2. Kleepsudest ja värvidest:
Punane märkekleeps (punane täpp) tähistab punaseviljalist tomatisorti ‘Vilma’, kollane märkekleeps (kollane täpp) tähistab kollaseviljalist tomatisorti ‘Venus’. 

3. Millal ja kuidas peame väetama?
Esialgu tuleb taimi ainult kasta – vastavalt vajadusele. Kui väetamiseni jõuame, anname sellest märku ja õpetame

4. Nädala küsimus – kuidas see toimib?
Nädala küsimuse mõte on juhtida tähelepanu taimeprojekti teemadele –  tomati taim, tomatitaime kasvatamine, looduslik väetis, vihmaussid ja vermikompost, kompost jms. Küsimused ilmuvad alati esmaspäevase päeva jooksul. Küsimused on valikvastustega, mille hulgast on ainult üks õige. Nädala küsimusele saab ainult vastata projekti kodulehele sisselogimise järel. 

5. Kas nädala küsimusele peab tingimata vastama?
Ei pea, kuid arvestust tublimate vastajate üle peame. 

6. Konkursid – kas kõikidel on osalemine kohustuslik? 
Ei ole. Konkursse toimub projekti jooksul mitmeid. Iga grupp saab valida endale just sobiva ja eakohase. Samas kõikidel konkursidel osalemine ei ole keelatud. Parimate üle peame arvestust ning anname auhindu. 

7. Kuidas konkursitöid esitada? 
Konkursitööde esitamiseks pead projekti kodulehele sisse logima ning vastavas kohas oma kommentaari postitama. Jälgi kindlasti konkursitööde nõudeid ja juhiseid. Seal on vajalik info olemas. 

8. Kas kõikides tegevustes peab osalema? 

Ei pea. Projektis osaleja võib valida endale sobilikud, lastele-õpilastele eakohased, huvi pakkuvad tegevused. Vähemalt ühes tegevuses osalemine on aga kohustuslik. Tegevused on: tomatitaimede kasvatamise katse ja katseandmete kogumine, viktoriin, erinevad konkursid. Projektis soovis osaleda palju rohkem kui 500 gruppi. See tähendab, et väga paljud grupid jäid nn joone alla. Seetõttu ootame projektis osalejatelt aktiivsust. 

9. Milline on pärisleht ja milline iduleht? 

9. Kui taimed kuivavad ära – kasvusubstraat (muld) on tuhkkuiv ja taimed on närbunud……

Siis võta kiiresti üks kauss ning kalla sinna vähemalt 20 kraadilist vett. Asetada kuivanud taimed koos kasseti või potiga kaussi vee sisse. Umbes poole tunni pärast on kuivanud mullapallid juba endasse piisavalt vett imanud ning hea õnne korral taastub ka taimede veevarustus. 1 tunni pärast tõsta taimed koos potiga kausist välja ja asetada endisele kasvukohale tagasi. Alustaldrikule valgunud vesi kalla ära. 

10. Õied, viljad, lehed ja võrsed – mida võtta, mida jätta? 

Viljade moodustumise soodustamiseks võiks õrnalt pulgakes või pliiatsiga taimevart hetkeks mitu korda puudutada (õrnalt raputada) – siis toimub õite viljastumine paremini. “Raputamise” liigutust võiks teha keskpäeva paiku ning päris mitu korda nädalas. Kui vilju on vähe või neid veel üldse ei ole, siis ära muretse – kui kasvutingimused on samad, võib taimede individuaalne areng olla siiski erinev – osad taimed kasvatavad tugevama varre – ja lehemassi, et hiljem saaks taimeke rohkem vilju toota. Kõrvalvõrseid ‘Vilma’ ja ‘Venus’e taimedel eemaldama ei pea, sest mõlemad on piiratud kasvuga sordid. Kui tomatitaimed on muutunud massiivseks (peavõrse hakkab külili vajuma), võib neid toestada. Hiljem võib ära murda alumised (kolletuma hakkavad vanad lehed). Elujõulisi rohelisi lehti nendel sortidel eemaldada ei ole tarvis.