Külvijärgne hooldamine

Liivaga või kasvusubstraadiga kaetud külvid kastetakse. Kastmiseks kasutatakse eelsoojendatud vett. Kastmisvee temperatuur peab olema +18oC. Külma veega külve ei tohi kasta, kuna see alandab kasvusubstraadi temperatuuri ja seeläbi halveneb seemnete idanemine ja taimede tärkamine. Vesi piserdatakse külvidele. Kastmisel tuleb jälgida, et seemned katte alt välja ei tuleks.

Peale kastmist asetatakse külvikastid, kassetid jm seemnete idanemiseks sooja ruumi. Idanemiseks on sobilik temperatuur +18...+25oC. Madalamatel temperatuuridel kulub seemnete idanemisele rohkem aega. Alla +10oC temperatuuri korral ei pruugi seemned üldse idaneda.

Külvikastidele võib idanemise ajaks peale panna veel kas lävipaistva kile või klaasi. See hoiab külvikastis niiskust ja soodustab seemnete idanemist ning taimede tärkamist. Küll aga võib klaasi või kile pinnale tekkida kondensvesi. Selle vältimiseks tuleb päeval mõneks tunniks külvidelt kile või klaas eraldada.

Kui tegemist on külvidega, mille seemneid ei kaetud, siis on oluline katta neid klaasi või kilega. Kuna need seemned on kasvusubstraadi pinnal, siis võivad nad kergesti läbi kuivada.

Liivaga või kasvusubstraadiga kaetud külvid ei pea kuni taimede tärkamiseni paiknema valges kohas. Küll aga vajavad idanemiseks valgust valgusidanejate liikide seemned (need mida külvil ei kaetud).

Kogu idanemisperioodi jooksul tuleb jälgida, et külvid läbi ei kuivaks! See halvendab oluliselt seemnete idanemist ja taimede tärkamist.