QR-kood on ruudukujuline kood, mille alla peidetakse mitmesugust informatsiooni, mistõttu nimetatakse seda koodi ka ruutkoodiks. QR-koodi nimetus tuleb inglisekeelsest nimetusest Quick Response Code ehk otsetõlgituna kiire reageerimise kood. QR-kood on loodud Jaapanis ning võimaldab infot skaneerida kaameraga varustatud nutiseadme (nutitelefon, tehvelarvuti) abil.
QR-koodi alla saab peaita mitmesugust informatsiooni:
- tekst,
- veebilehe aadress (URL),
- visiitkaart,
- telefoni number vms
Tihti leiame QR-koode mingisuguste toodete pakenditelt, mille alla on peidetud infot kas toote või siis tootja kohta. Samuti kasutatakse QR-koode ühistranspordi piletitelt info skaneerimiseks.
Hariduses saab QR-koode samuti kasutada info peitmiseks. Väga populaarsed on QR-koodid maastiku-, sh mitmesugustes orienteerumismängudes. Väga lihtne on veebilehtede aadresse ruutkoodi abil jagada. Nii jääb brauserisse aadressi toksimine ära.
QR-koodilt info lugemiseks peab kasutaja nutiseadmesse olema QR-koodi lugeja installeeritud. Neid pakutakse äppide poodides laias valikus ja kõikidele operatsioonisüsteemidele (Android, IOS, Windows).
Nii nagu on äppe QR-koodi lugemiseks palju, on ka lugematul hulgal QR-koodi generaatoreid. Lihtsaimad on veebipõhised ning sellised, kuhu kasutajakonto tegemine pole vajalik.
Üks selline lihtsalt kasutatava QR-koodi generaatori võib leida lingi http://goqr.me alt.