Traatimine

Kuna paljudel traadiga seotud töövõtetel puudub eestikeelne nimetus, siis on traatimise alla võetud enamus tehnilisi võtteid, kus tuleb traati kasutada.

Esiteks kõige tavalisemad võtted:

 

Vasakult esimene on traatimine toetava aasaga. Kergemate ja õrnemate varte traatimisel teeme kõigepealt aasa ja siis keerame ühte traadiotsa ümber varte ja teise toetava traadi.

Tugeva rootsuga lehe traatimisel pistame traadi leherootsu alt läbi ja keerame jälle traadi ümber lehevarre ja toetava traadi.

Tugeva varrega taimedel keerame traadi ümber varre alumise otsa ja jätame traadiotsad kahele poole vart. Alati jäävad traadiotsad lahku, neid ei keerutata omavahel kokku.

Teise traadiotsa võib ka ära lõigata, eriti oluline on seda teha ehete valmistamisel, kui on vaja vähendada valmis töö kaalu.

Vart mitteomavatele materjalidele teeme traadist varre, kimbus kasutatavatele materjalidele on soovitav teha "vale vars", pista traat mingi seest tühja varre sisse ja kinnitada liimiga. Siis ei jää allpoole sidumiskohta inetuid traate.

Seest õõnsate varte puhul on võimalik pista toetav traat varre sisse, näiteks sobivad gerbera, nartsiss ja tulikas.

Traadi jämedus peab alati vastama traaditava materjali kaalule. Mida raskem materjal, seda jämedamat traati kasutame.

Traatkonksudega kinnitame materjale pärjaaluse külge. Samad konksud sobivad nii lehtede kui ka samblatupsude kinnitamiseks.

 

 

Glamelie valmistamisel kasutame kroonlehtede kinnitamiseks loomulikult väiksemaid konkse.