Kiviktaimla
Enamus kiviktaimlataimedest kasvab hästi kuivadel ja päikeseküllastel kohtadel. Osa kiviktaimlataimi on kasvukoha suhtes eriti vähenõudlikud. Mõned kivirikud, kukeharjad ja mägisibulad saavad hakkama ka väga õhukeses kasvupinnases. neid kohtab kaljude ja kivimüüride pragudes, kus pole muud kui õhuke kiht liiva. Suurem osa kiviktaimlataimi on siiski harjunud veidi paksema mullakihiga ja mitmed vajavad lubjarikast pinnast. Muld on sageli taimede heaks kasvuks liiga happeline.
Kiviktaimlalilli on harjutud istutama kõige kuumematele ja kuivematele kohtadele aias. Osa nende hulgas on mägitaimed, kes on aga harjunud niiske õhuga. Kõige paremad ja vähe hooldust vajavad kiviktaimlad ja mägiaiad asuvad veidi varjulistes kohtades, kus need ei kannata liigse päikesekiirguse käes. Osa mägitaimedest kasvab suurte kivide põhjapoolel, kus nad ei satu mitte kunagi kuuma päikese meelevalda.
Niiskust armastavad ka mägiojade kallastel kasvavad taimed nagu mitmed priimulad. Kõige paremad kasvukohad neile on kiviktamila varjupoolele rajatud väikese oja kallased. Niiskust armastavad varjulembesed kiviktaimlataimed kasvavad kõige oja laldal või soises pinnases.
Kiviktaimlataimed istutatakse nii, et nad kataksid kogu pinna. Sellisel juhul on takistatud umbrohtude levik, taimed kasvavad hästi ja vihmavesiei uhu pinnast minema. Tihti arvatakse, et kiviktaimlataimed pärast istutamistenam hooldust ei vaja. Tegelikult muutub taimede õhuke kasvupinnas aja möödudes toitainetevaeseksja vihm uhub selle minema. Kõige paremini kasvavad kiviktaimlataimed seal, kus neile tuuakse varakevadel õhuke viljakas ja lubjarikas liivmullakiht.
Kiviktaimlataimed on väga tänulikud kevadisele multšimisele. Tavaliselt muud hooldust need taimed ei vaja, kui taimi tuleb kasvuaja jooksul siiski jälgida. Nõrgakasvulisi liike tuleks tugevalt levivate taimede eest päästa, lõigates tagasi tugevakasvuliste taimede varsi rikkumata taime välimust. Mõned kiviktaimlataimed levivad heas kasvukohas liiga intensiivselt kas siis isekülvi teel või vegetatiivselt, mistõttu tuleb ka neid taimi piirata. Mõnest lühiealisest taimest, nagu missuuri kuningakepist on otstarbekas koguda igal aastal seemneid, et taim ei häviks.
Kiviktaimlalilled sobivad ka päeikesepaistelisele nõlvakule pinda katma või täiendtaimeks. Neid saab kasutada ka päikesepaistelistel killustiku- ja plaaditud aladel ning kuivmüüridel. Paljud vaibana kasvavad alpitaimed on suurepärased kuivade kohtade pinnakatjad.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License