Mullastikutingimused
Mullastiku suhtes on enamik püsililli vähenõudlikud. Nad kasvavad hästi tavalisel aiamullal, mis on keskmise raskusega liivsavi- või saviliivmuld. Sobilik pH enamikele püsililledele on 6.2...7.2.
Mägitaimed säilitavad oma pinnalähedase kasvukuju, õitsevad rikkalikumalt ning talvituvad paremini kehvemal liivasel ja kivisel vett läbilaskval mullal. Kivide all ja vahedes püsib muld kogu aeg parajalt niiske ja jahe, üleliigne vihmavesi aga valgub kiiresti ära. Kivid talletavad päikesepaistelisel päeval suurel hulgal soojust, vähendades sellegaööpäevaseid temperatuurikõikumisi, mis on eriti tähtis soojalembelistele taimedele. Kivises mullas või kiviktaimlas kivide vahel kasvades on taimed talvekindlamad kui kivideta kasvukohal.
Kõrgekasvulised püsililled on tüüpilised rohttaimed, mille maapealsed osad sügisel kuivavad. Igal aastal kulub neil uute võsude kasvatamiseks rohkesti toitaineid ning sellepärast vajavad paljud neist mulda, kus on piisavalt toitaineid ning huumust. Väheviljakatel muldadel rikkalikult õitsvaid liike on nende hulgas vähe. Korralikult haritud toitaineterikast aiamulda vajab ka enamik sorte.
Varjutaimed kasvavad kõige paremini parasniiskel toitaineterikkal huumusmullal, mis pole lämmastikväetistega üle väetatud. Võimaluse korral lisatakse mullale metsakõdu.
Mullaviljakuse nõudluse alusel jaotatakse taimed kolme rühma:
1. Megatroofsed ehk nõudlikud liigid. Need on taimed, kes vajavad toitaineterikast mulda. Siia rühma kuuluvad krüsanteem, freesia, heleenium, mõrsjalill, kobarpea, kitsekakar, pojeng jt.
2. Mesotroofsed ehk keskmiselt nõudlikud liigid. Need on taimed, kes vajavad mõõduka toitainetesisaldusega mulda. Keskmise toitainetevajadusega on priimula, begoonia, hosta, tulinelk, siilkübar, päevakübar, liatris, aster, kellukas, magun, päevaliilia jt.
3. Oligotroofsed ehk vähenõudlikud liigid. Need on taimed, kes ei vaja toitaineterikast mulda. Nad kasvavad hästi liivasel, kruusasel või turbasel mullal. Vähenõudlikud taimed on kukeharjad, mägisibulad, kadakkaer, paljud kõrrelised, kipslill, raudrohi, hõbeleht jt.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License