Putukate ja ämblikulaadsete kahjuritega seotud juhtumite kirjeldused

Järgnevad juhtumite kirjeldused on ette tulnud reaalses elus. Teisalt on need lahendust ootavad küsimused heaks enesekontrollivõimaluseks.

Soovitus - ärge kohe vastust piiluge - püüdke lahendus ise ära arvata!

iDevide ikoon Juhtumi kirjeldus
Õunapuu lehed (tavaliselt noored tipulehed) on läikivad ning nende sees on valged täpid. Ükskord õnnestus mul näha mingit helerohelist putukat, kes lehelt peale lehe puudutamist ruttu ära lendas.
Eelnevale probleemile on vaja leida põhjus – kes on kahjustaja ja milline arengujärk (kas vastne või valmik või mõlemad) kahjustab.

IDevice küsimuse ikoon Mitme-valikuga
Rõõmustasin, sest üle hulga aja õitsesid minu maasikad sel aastal väga rikkalikult. Peale maasikate õitsemist sain aega taas maakoju minna ning minu pettumus oli suur - enamus õisi oli äraõitsenud taimedel justkui varre otsast ära lõigatud ning pruunikad. Ei tea, kas seda tegid mõned pahad inimesed?

pahatahtlikud naabrid
marjalutikad
maasika-õielõikaja

IDevice küsimuse ikoon Mitme-valikuga
Loodan, et vähemalt sel aastal kannavad minu mustad sõstrad suurt saaki - igatähes oli juba veebruarikuu alguses põõsad suuri, ümarikke pungi täis - need olid kindlasti õiepungad.

Alljärgnevalt on pakutud võimalikke lahendusvariante - peate ära märkima õige vastusevariandi.

Tegu on varajase musta sõstra sordiga ja ta pungad peavadki veebruarikuus suured ja ümarad olema, et ta saaks kohe esimesel võimalusel õitsema hakata.

Tegu on ämblikulaadse pahklestaga ning ühes paisunud ümaras pungas võib neid olla kuni 2000 isendit.

Ümarad pungad on õiepungad ja piklikud pungad on lehepungad.

Pungade sisse on talvituma läinud nälkjad.

iDevide ikoon Juhtumi kirjeldus
Algul tuleb tekstist välja otsida kahjurit iseloomustavad sõnad, seejärel nimetada või kirjutada kahjur pab erile

IDevice küsimuse ikoon Mitme-valikuga

Õuna koorel oli pruun puru. Pühkisin koore pealt puru ära ja märkasin siis õuna sees auku, kuid sellest hoolimata hakkasin õuna sööma. Järsku muutus õuna maitse vastikuks ning seejärel nägin, et õuna südamikuni viib mingi pruun "tunnel" ja õuna südamikus on samamoodi puru nagu õuna koore peal oli.

Kes või mis põhjustas eelnenud probleemi

keegi tahtis proovida õuna-kohvi segamaitset ja puuris õuna sisse augu ning puistas sinna kohvipuru.
Õunakoi tegevuse tulemus
Õunamähkuri rööviku poolt loodud käik ja tekitatud näripuru

iDevide ikoon Juhtumi kirjeldus
Kevadel olid vaarikalehtede sisse söödud triibud ja lähemal vaatlusel märkasin ilusaid, kastanpruune putukaid. Jõudis kätte vaarika viljade valmimise aeg. Tahtsin minna vaarikaid sööma - tundusid eemalt nii mahlased ja punased, kuid kui lähemale jõudsin ja vilja võtma hakkasin, olid punase viljaliha sees mingid roosakad väikesed ussid - kuidas nad sinna said ning mida pean tegema, et neid järgmisel aastal enam ei esineks.
Leida vastused eelnenud küsimustele.

IDevice küsimuse ikoon Mitme-valikuga

Hea, et eelmine omanik armastas punast sõstart - ka mina armastan punase sõstra tarretist ning punase sõstra marju saan sel aastal arvatavasti küllaldaselt. Loodan, et ei juhtu jälle nii nagu eelmisel aastal - just enne marjade tavalist valmimisaega hakkasid mõnel põõsal mõned oksad koos marjadega ära kuivama - ei tea, milles viga oli. Loodan, et see herilaste kahjustus ei olnud, kuigi, juuli lõpus, nägin herilase moodi putukaid põõsa ümber lendlemas.

Kes või mis oli kahjustajaks?

Herilane näris haukamissuistega oksa sisse augu, nii, nagu ta kahjustab suvel ja sügisel karusmarja, õuna, viinapuu, pirni ja sõstarde vilju.
Tegu on sõstra oksa-pahksääse kahjustusega
Oksa on kahjustanud sõstra-klaastiiva vastne

IDevice küsimuse ikoon Mitme-valikuga
Miks on minu aiast saadud õunad kõvad, vastiku maitsega ja ussitanud? Õuna koor on ebatasane, kuid näripuru seal ei ole. Kes või mis on õunu kahjustanud?

Õunad on toored ja kui saabub nende tarbimisküpsus, on nad hea maitsega.
Õuna on asunud kahjustama õunamähkuri vastne
Õunakoi vastne

IDevice küsimuse ikoon Mitme-valikuga
Minu väikesel õunapuul on mingid tülikad putukad seljas - noored võrsed on paksult kaetud kollakasroheliste putukatega ja lehed läigivad. Lisaks sellele on noored võrsed osaliselt kaetud mingi musta nõetaolise korraga. Kes või mis on kahjustajaks?

Need kollakasrohelised putukad on sipelgate vastsed ning täiskasvanud sipelgad toovad neile vett - sellepärast lehed läigivadki. Nõetaolise korra moodustavad sipelgavastsete ekskremendid.
Õunapuu-lehetäi vastsed ja valmikud.
Viljapuu-võrgendilesta vastsed ja valmikud

iDevide ikoon Juhtumi kirjeldus

Ostsin maja koos aiaga. Aias oli normaalselt säilinud vaid viljapuuaed ning otsustasin selle sinna ka alles jätta. Suvel, ükskord aias ringi jalutades märkasin õunapuul mingit "ämblikuvõrgupesa". Tõin redeli ja ronisin asja lähemalt uurima. Selgus, et õunapuu lehed olid ära roodatud ning selles "ämblikuvõrgupesas" siplesid hallikaskollased ussikesed.

Mõelge välja, kes olid need hallikaskollased ussikesed?