Hea sõber! On aeg esimene projektinädal kokku võtta.

Esimene projektinädal (18.-24.02) oli täis põnevust, palju uut ja huvitavat! Alates 18. veebruarist algas meie ühine tomati kasvatamine. Kuna meil on taimede kohta palju infot, siis kordame siinkohal üle. Kollase märkekleepsuga (täpiga) on tähistatud kollaseviljaline hariliku tomati sort ‘Venus’. Punase märkekleepsuga on aga tähistatud punaseviljaline hariliku tomati sort ‘Vilma’. 

Esimese nädala lõpul hakkasime koguma katseandmeid. Taimedele tuli juurde lisada nimesildid. Taimed oli tarvis ka nummerdada, et nad hiljem, väetamise ajal ja mõõtmisel segamini ei läheks. Meie aianduskoolis ei ole taimi väetanud, mistõttu ei olnud tarvis hakata määrama, milline taim on ühe ja milline teise väetisega väetanud. Pigem tuli teha valik, millist Venust ja millist Vilmat hakkate väetama Taimerammuga ning millist Mereadruekstraktiga. Tabelisse tuli kirja panna taimede kõrgus ja läbimõõt ehk laius. Läbimõõdu mõõtmisel leia iga taime kõige suurem läbimõõt. Kui tihti katseandmeid koguda? Seda võiks teha kord nädalas, kindla intervalliga. Näiteks igal neljapäeval. Etteantud tabelisse oli märgitud iga nädala reedesed kuupäevad. Kuupäevi võite muuta. Oluline on, et igal nädalal katseandmeid kogute. Nii saame teada, kuidas ja kui kiiresti tomatitaimed kasvavad. 

Esimesel nädalal tekkis kohe suur huvi taimede istutamise vastu. Selle kohta kirjutas pika õpetuse aianduskooli köögiviljanduse õpetaja Anu Käär. Artiklite hulgast leiate muudki huvitavat ja vajalikku infot tomatitaimede kasvatamise kohta. Ümberistutamise aeg võib aga igal rühmal olla erinev. See sõltub taimede, eriti juurekava suurusest. Kuidas ümberistutamise aega kindlaks määrata? Abiks on ikka õpetaja Anu Kääri artikkel.

Taimi ei ole tarvis praegu väetada. Väetamise kohta jagame täpsemaid õpetusi siis, kui väetamise aeg hakkab kätte jõudma. Praegu on oluline, et taim veepuudusesse ei jääks ning päikeselistel päevadel päikesepõletust ei saaks. Tomatitaimed vajavad palju valgust, kuid nad ei talu otsest kevadist säravat päikest. Päikeselisel päeval tõstke taimed aknast veid eemale. Kastmisvajadus sõltub ruumi temperatuurist. Soojemas ruumis tuleb kasta tihedamalt, veidi jahedamas ruumis harvem. Tomatitaimed ei talu ka liigset vett, mistõttu igapäevane kastmine ei ole vajalik. Kastmisel lähtume ikka reeglist – üks kord ja korralikult, mite iga päev ja natuke. Liigniiskuse vältimiseks tuleb pärast kastmist alustaldrikule valgunud vesi ära kallata. Liigniiskuses tomatitaime juured jäävad hapnikupuudusesse ning tekivad mädanikud, mille tagajärjel juured hävivad. Juurte hävimine toob omakorda kaasa aga kogu taime hävimise. 

Lisaks taimede kasvatamisele algas meil ka viktoriin. Kellel on veel viktoriini esimesele küsimusele vastamata, siis teisel nädalal saab seda veel teha. Kuna koolides algas vaheaeg, siis uut küsimust me teisel  projektinädalal ei esita. 

Algasid ka kaks konkurssi – projektipäeviku konkurss ja fotokonkurss. Need mõlemad kestavad projekti lõpuni. 

Mida aga toob teine projekti nädal (25.02.-3.03.)? Kuna kooliõpilastel on vaheaeg, siis uut viktoriini küsimust me ei esita. Kindlasti jälgige taimede kastmisvajadus ja täitke katse tabelit (kui seda veel tehtud pole). Täitke projektipäevikut, et meiegi saaksmine aimu, kuidas projektis osalemine kulgeb. Otsige projekti kodulehelt üles uus nädala nipp. Peagi on algamas ka meisterdamise konkurss. Sellekohase info avaldame alanud nädala jooksul. 

Igasuguste küsimuste ja murede korral pöörduge ikka projekti meeskonna poole (sobrad@aianduskool.ee). 

 

Projekti meeskond soovib kõigile mõnusat taimede kasvatamise katsetamist!