Paljundamine

Hostasid paljundatakse peamiselt vegetatiivselt, jagamisega. See võetakse tavaliselt ette kevadel, enne lehtede kasvu. Jagamiseks kaevatakse taim üles, ning taimik jagatakse noa, labida või hangude abil väiksemateks osadeks. Jagada võib ka käsitsi, siis tekib vähem taimele vähem vigastusi. Igale osale peaks jääma vähemalt üks kasvupung ja vigastamata juuri. Jagamise võib ette võtta ka sügisel umbes kuu enne lehtede koltumist. Siis peaks igale jagatavale osale jääma üks lehekodarik ja terveid juuri.

Noored, jagamise käigus saadud taimed istutatakse pottidesse või peenrasse. Oluline on jälgida niiskust ja vajadusel tuleb noori taimi kasta.

Jagatud hostataimedel kulub 4-8 aastat täiskasvanuks saamiseni. Selletõttu on otstarbekas istutada taimed võimalikult varakult/ noorelt alalisele kasvukohale, sest igakordne ümberistutamine põhjustab taime täiskasvanuks saamise edasilükkumise. Noortel taimedel on otstarbekas õisikuvarred maha lõigata. Nii on võimalik kiiremini saada lopsakam taim.

Tutvu allpoololeva veebilehega. http://www.portkellsnurseries.com/?id=hostadivision

Hostade liike võib ja saab paljundada ka seemnetega. Kuna hostad hübridiseeruvad kergesti, siis emataimega sarnaseidjäglasi ei pruugi alati saada. Seemned kogutakse vahetult enne seemnekuparde avanemist, kui kuprad on kollased. Need jäetaksepärast kogumist järelvalmima. Seemned on valminud kui nad on saavutanud musta värvuse. Hosta seemnel söilib idanevus tavaliselt 6 kuuks. Seemned on soovitatav külvata sügisel ja võimalusel katta külvikastid talvel lumega. Seemned idanevad mais või isegi juunis. Teise võimalusena võib hostade seemneid külvata märtsis kasvuhoonesse. Päevane temperatuur peaks olema +20 oC piires, kuid ei tohiks ületada +25 oC. Sageli tärkavad seemned kasvuhoones juba nädalaga, kuid enamasti aga 2-3 nädala jooksul.

Külvisubstraadiks kasutatakse istikuturvast, millele lisatakse liiva. Külvid keatakse kas külvisubstraadi või pestud liivaga. Seemikuid peaks pikeerima, kui neil on arenenud vähemalt neli lehte. Taimed pikeeritakse samasse substraati, mida kasutati külvide tegemisel ja millele on lisatud pikaajalise toimega mineraalväetist. Seemikud pikeeritakse 4-5 cm läbimõõduga pottidesse.

Liigiomaste tunnustega seemikuid annab laiuv hosta.

Tutvu allpoololeva veebilehega. http://gardenthymewiththecreativegardener.blogspot.com/2010/02/growing-hostas-from-seed-update.html

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License