Kasvukoha ettevalmistamine ja istutamine
Kasvukoha ettevalmistamisega tuleb alustada hiljemalt 2-3 nädalat enne sibulate istutamist. Kui maa on tugevalt umbrohtunud, tuleb ettevalmistustega alustada veelgi varem. Liiliate juured tungivad suhteliselt sügavale, seetõttu vajab maa kahe labidalehe sügavuselt läbikaevamist. Kevamise käigus korjatakse mullast välja kõik umbrohtude juured. Enne kaevamist võib huumusesisalduse parandamiseks anda hästi kõdunenud komposti (10kg/m2). Liiliatele on sobivaim huumusrikas liivsavimuld, mis on nõrgalt happelise või neutraalse happesusega (pH 6,0-7,0). Liiga liivast või savikat mulda saab parandada komposti ja turbamulla lisamisega. vajadusel tuleb lisada mulla happesuse neutraliseerimiseks lubiväetist.
Liiliasibulate istutamise aeg, vahekaugus ja sügavus sõltuvad eekõige liilia liigist ja sordist, samuti ka sibula suurusest ja mulla tüübist. Tavaliselt istutstakse Eestis liiliate sibulaid augusti keskpaigast kuni septembri keskpaigani. Istutamise aeg valitakse arvestusega, et sibulad jõuaksid enne külmade saabumist korralikult juurduda. Liiga külma mulda istutatud sibulatel ei arene tõmbejuured, mis sibula õigesse sügavusse viivad ja mulda kinnitavad.
Erinevalt teistest sibullilledest ei või liiliasibulaid kuivatada ega pikaemaks ajaks päikese kätte jätta. Istutamisel peavad nii sibul kui ka selle juured olema värsked ja terved. Seda tuleb jälgida ka liiliate ümberistutamisel. Probleemsed on Hollandist toodud sibulad, mida meil kaubanduses kevadeti pakutakse. Neid on säilitatud külmas, ning istutusaastal hakkavad õitsema hiljem kui sügisel istutatud sibulad. Mõnikord võivad kauplustes müüdavad sibulad olla kuivanud. Selleks, et taoline sibul kasvama hakkaks tuleb seda enne peenrasse istutamistumbes 12 tunni jooksul toasoojas vees leotada.
Enne istutamis on oluline veenududa, et sibulad on terved ja elujõulised. Tugevasti kahjustunud sibulad tuleb hävitada, et vältida tervete nakatumist. Eriti kapriissete sortide sibulate istutamisel paigutatakse sibula alla ja ümber kuni sibula kõrguselt puhast ja sõmerjat liiva.
Suve lõpul (augusti teisel poolel) on otstarbekas ära istutada valge liilia ha tema hübriidide sibulad. Erinevalt teistest liikidest ja hübriididest, peavad need sügiseks jõudma kasvatada ka lehekodariku, millega nad talvituma jäävad. Liialt hiline istutamine jätab taimed järgmisel aastal kiratsema. Seejärel istutatakse Kaukaasia päritolu liiliad, siis Ameerika liigid ja hübriidid ning seejärel kõik muud. Tähtis on see, et kõik istutatud sibulad jõuaksid juurduda enne külmade saabumist.
Hilja õitsvat Henry liiliat võib istutada ka kevadel, sest septembris ei ole sibul veel täiskasvanud.
Istutussügavus sõltub sellest, kas tegemist on varrejuurse või varrejuurteta liiliatega. samuti sõltub istutussügavus ka sibula suurusest ja mullast. Kergame amulla puhul võib istutada veid sügavamale kui raskema mulla korral. Sibula mõõtmetest tulenev reegel ütleb, et sibulad tuleb istutada sibula kolme- kuni neljakordse sügavuseni. Sibulakõrgust mõõdetakse kanna tipuni. Nii istutatakse eelkõige just varrejuursete liiliatega (aasia ja idahübriidid).
Varrejuurte normaalseks kasvuks peab sibula peal olema vähemalt 10 cm kobedat ja toitaineterikast mulda. Suuremad sibulad, mille kõrgus on 7-8 cm, vajavad sügavust kuni 25 cm. Üldiselt on otstarbekam istutada veidi sügavamale kui madalamale. Kuumal suvel on sügavamale istutatud sibulad paremini kaitstud. Nad ka tärkavad veidi hiljem ja seeläbi kannatavad vähem kevadiste hiliskülmade tõttu.
Varrejuurteta liiliad (valge liilia, leekliila) tuleb istutada nii, et sibula tippu katab vaid 2-3 cm paksune mullakiht. Kui need sibulad istutada sügavamale, siis nad ei suuda sügisel lehekodarikku mullast välja kasvatada ning jäävad järgneval aastal kiratsema. Samuti on selline sibul vastuvõtlikum hahkhallitusele. Vale istutussügavus on üks peamisi põhjuseid, miks valge liilia ei õitse. Ameerika päritoluga liiliatel on väga nõrgalt arenenud varrejuured. Selletõttu istutatakse neid pinnapealsemalt, mitte sügavamale kui 8-10 cm.
Vahekaugus oleneb sibula suurusest ja taime kasvu eripärast (püstine, laiuv, kõrge jmt). madalakasvulised ja väiksemad sibulad istutatakse 10-15 cm, keskmised 20-25 cm, suured sibulad aga 30-40 cm vahekaugusega.
Joonis 8. Liiliasibulate istutamine potti (http://www.gardenersworld.com/how-to/projects/lily-bulbs-plant/main.jpg).
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License