Õis ja õitsemine


Õis koosneb kahest selgesti eraldatavast osast: põhikroonist (õiekate ja prigoon) ja kõrvalkroonist (lisakroon). Lisakroon on varieeruva kuju ja suurusega, ulatudes pikalt välja. Lisakroon on tassi- või peekrikujuline või liibub taldrikukujuliselt õiekattele. Lisakrooniehitus ja värvitoon on olulisemaid sorditunnuseid.

Õis on ümbritsetud kileja kõrglehega, mis lõheneb tipus ja õitsemise kestel rullub tagasi. Tolmukaid on kuus. Tolmukaniidid asetsevad emaka ümber. Harva ulatuvad tolmukapead õieavast välja. Kõik tolmukad ei ole alati ja igal sordil ühekõrgusel. Sageli on kolm kõrgemal ja kolm madalamal. Tolmukate ehitus ja asetus aitavad sorte eristada. Õied on kas tugeva või meeldivalt maheda lõhnaga.

Vili on piklik kolmepesaline kupar, milles seemned asetsevad kahes reas kõigis kolmes kambris. Seemneid on palju, nad on ümmargused ja läikivmustad ning idanevad hästi. Nartsiss võib paljuneda isekülvi teel.

Nartsissi õied on tipmised või õisikus mitme kaupa. Õievars on ümar, lapik kahe kandiga, lihav ning õõnes. Õied ulatuvad enamasti lehtedest kõrgemale. Õite suurus ja värv oleneb sordist, aga palju mõjutavad seda ka ilmastik ja kasvukeskkond ning sibula seisukord.

 

Nartsissi arengutsükkel koosneb kahest perioodist: vegetatiivsest ja reproduktiivsest. Vegetatiivse perioodi jooksul taim kasvab, saavutab maksimaalse suuruse ja massi ning ka õitsemisvõime. Reproduktiivse perioodi vältel taim hakkab valmistuma õitsemiseks, vars pikeneb ja diferentseeruvad õieorganid. Õiealgmed tekivad vegetatsiooniperioodi lõpus ja õitsemise ajal mais... juunis. Koristatud sibulates on õiealged juba olemas. Õie suuruse ja kvaliteedi määravad kindlaks sibula suurus ja temas sisalduvate varuainete hulk, samuti ka tervislik seisund. Sibula suurenemine toimub juba õitsemise ajal ning jätkub peale seda kui lehed on terved.

Mõõdukalt jahedad ilmad ja madalad temperatuurid mõjuvad vegetatiivset perioodi ja õitsemist pikendavalt, kõrged temperatuurid aga lühendavalt. Sibulate kasvule mõjub halvasti kiire üleminek madalalt temperatuurilt kõrgele, mille tagajärjeks on väikesed sibulad ja väikesed õied.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License