Paljundamine

Tavaliselt jõuavad päevaliiliad juba esimese kasvuperioodi jooksul ühest lehekodarikust arendada mitu. Parim aeg päevaliilia puhmiku jagamiseks on hilissuvel või varasügisel, siis jõuavad taimed talveks juurduda. Jagamisel tuleb arvestada, et mida väiksemateks osadeks emataim jagatakse, seda kauem võtab ka ega rikkaliku õitsemiseni.

Esmalt tuleb kogu taim välja kaevata ja mullast võimalikult puhtaks raputada või pesta. Mõnikord on iga lehekodariku all terviklik juurestik siis saab istikud üksteisest eraldada käte abil. Kui see hästi ei õnnestu, tuleb kastutada nuga, labidat või kahte aiaharki. Arvestada tuleb aga, et iga lõikekoht on haav taimes, milles suureneb seennakkuste ja mädanike oht. Just sellepärast soovitaksegi jagamist välitada südasuvel. Seenhaigustesse nakatunise vältimiseks võib vigatstaud kohti desinfiteerida söepulbri või fungitsiidiga.

Pärast jagamist tuleb nooraimede lehed enne istutamist poole või kuni kahe kolmandiku võrra tagasi lõigata. Samuti tuleb ära lõigata kõik murdunud, kahjustatud või kõdunenud juured. Kõik elusad juured on soovitav täies pikkuses säilitada. Sageli on vanematel taimede juured väga pikad ja päris raske on istutada pea poole meetri pikkuste juurtega taime. Sellisel juhul võib ka juuri kärpida.

Tutvu allpool oleva veebilehega. http://www.usna.usda.gov/Gardens/faqs/DaylilyDivided.html

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License