Külviks kasutatakse võimalikult värskeid seemneid. Paljudel liikidel säilib seemnete idanemisvõime 2…3 aastat, kuid säilitamise käigus see väheneb. Seemneid säilitatakse jahedas, kuivas ja õhurikkas ruumis, paberkotis kuid mitte kilekotis.
Seemnete idanemiskiirus on taimedel erinev:
- kiiresti idanevad (5…30 päeva) on enamiku korvõieliste, ristõieliste ja nelgiliste sugukonna taimede ning paljude priimulate ja kivirike seemneid;
- kaua idanevad (mitu kuud kuni paar aastat), eriti kaua idanevad seemned kui nad on jõudnud säilitamise ajal läbi kuivada. Näiteks hostade, jalglehtede, jumalatelillede, lumerooside, karukellade, lõokannuste, murtudsüdamete, moosesepõõsa, pojengide seemned.
Kiiresti idanevate liikide seemneid kogutakse enamasti täisküpsuses. Kogumise järel seemned puhastatakse, vajadusel kuivatatakse ja seejärel pakitakse. Parimaks pakendiks on paberist pakk, mille võib ka ise voltida. Idanevuse säilitamiseks hoitakse seemneid jahedas ja kuivas ruumis. Liialt niiskes ruumis võivad seemned hakata idanema või hallitama minna.Väga soojas ja kuivas ruumis kuivavad seemned liialt läbi, mis aeglustab nende idanemist või võib põhjustada seemnete mittetärkamise.
Kõik kauaidanevad seemned tuleks koguda veidi enne täisküpsust (seeme on värvunud, kuid ei varise) ja külvata kohe kas avamaale või külma lavasse. Tähtis on, et seemned talvel läbi külmuksid. Siis idanevad nad järgmisel kevadel.
Paberist seemnekoti voltimine
Paberist seemnekoti valmistamiseks kasutada olenevalt seemnete hulgast paberit suurusega A4, A5 või A6. Esmalt murra see pooleks nii, et esimene pool jääb umbes 1 cm võrra lühem kui tagumine pool. Vt joonis 1.
Joonis 1. Seemnepaki voltimise 1. etapp.
Järgnevalt murra tagumine, 1 cm pikkune paberiosa esimese paberiosa peale, mis tekitab esimesele osale peale murtud serva. Vt joonis 2.
Joonis 2. Seemnepaki voltimise 2. etapp.
Järgnevalt murra serv kaks korda sama laiuselt enda poole. Nii tekib tugev pakiserv, mis paki tugevasti kinni. Vt joonis 3.
Joonis 3. Seemnepaki voltimise 3. etapp.
Nüüd keera paki ülemine nurk taha nii, et selle parem serv ühtiks alumise servaga. Vt joonis 4.
Joonis 4. Seemnepaki voltimise 4. etapp.
Murra parema poole alumine nurk samuti nagu murdsid ülemise serva. Aseta murtud alumine serv eelnevalt mitmekordselt volditud ülemise serva alla. Nii ei tule seemnepaki serv lahti. Vt joonis 5.
Joonis 5. Seemnepaki voltimise 5. etapp
Kinnita samuti ka teine serv, siis on seemnetega täidetud pakki lihtsam sulgeda. Paki peale kirjutatakse taime liik ja sordi nimi (kui on) ning kuupäev. Vt. joonis 6.
Joonis 6. Valmis volditud ja seemnetega täidetud seemnepakk.
Kauaidanevate seemnete idanemise kiirendamiseks ja ühtlustamiseks kasutatakse mitmesuguseid võtteid.
Seemnete leotamine vees
See pehmendab seemnekesti ja idanemist takistavad ained uhutakse välja. Seemneid leotatakse 20-30 kraadises, puhtas, õhurikkas vees üks kuni mitu ööpäeva. Et vesi oleks õhurikas on vaja seda vahetada kord päevas. Näiteks kiirendab leotamine riitsinuse, lillherne seemnete idanemist. Leotamise kasuteguriks on see, et idanemisvõimelised seemned vajuvad anuma põhja, mitteidanevad jäävad aga vee pinnale.
Skarifitseerimine ehk seemnete töötlemine
1. Mehaanilist skarifitseerimist kasutatakse tugeva ja tihedakestaliste seemnete puhul. Skarifitseerimiseks nimetatakse protsessi, mille eesmärgiks on seemnekesta vigastamine, et see muutuks vett ja gaase läbilaskvaks.
Suurt hulka seemneid töödeldakse spetsiaalsetes seadmetes – skarifikaatorites. Väikseid koguseid võib töödelda purgis või spetsiaalsetes anumates seemneid hõõrudes või raputades segatuna liiva, kruusa või klaasi puruga. Suuri seemneid võib vigastada viili või smirgelpaberiga hõõrudes. Vältida tuleks seemnepilu ehk mikropüüli lähedalt kesta vigastamisest. See võib kergesti vigastada ka idu.
Et hinnata, kas seemneid on piisavalt töödeldud ja kest vigastatud, leotatakse neid mõni päev leiges vees. Kui seemned ei ima vett, siis on seemnekesti ebapiisavalt kahjustatud. Seemned, mis imavad end vett täis, võib külvata. Töödeldud seemneid ei saa enam kaua säilitada, kuna nad on muutunud haigustele vastuvõtlikuks.
2. Keemilist skarifitseerimist kasutatakse samuti paksuseinaliste ja tihedate seemnete korral. Selleks kasutatakse kontsentreeritud väävelhapet, lämmastikhapet või soolhapet.
Hapetega töötamisel tuleb järgida kõiki ohutusnõudeid!
Töötlemisel asetatakse seemned klaasnõusse ja valatakse peale 2 osa hapet. Seemneid tuleb aegajalt segada ja kontrollida protsessi kulgu. Kui seemne kest on jäänud paberilehe paksuseks tuleb töötlemine koheselt lõpetada ja pesta seemned voolava vee all 10 min. ning teha külv või stratifitseerida. Kuna keemilise skarifitseerimise käigus tekib soojus, võib tekkida vajadus purki jahutada. Keemilise skarifitseerimise aeg sõltub seemnekesta paksusest aga selleks kulub umbes 5…30 minutit.
Keemiline skarifitseerimine nõuab täpsust ja kogemust, seetõttu tuleks enne teha väiksed proovi partiid.
Perekonnad, mille seemnete kraapimine või keemiline töötlemine kiirendab idanemist: koldrohi, kanna, iiris, hibisk, lupiin, pojeng.
3. Termiline skarifitseerimine on seemnete töötlemine keeva veega. Seda tehakse peamiselt liblikõieliste, tihedakestaliste seemnete korral. Seemned asetatakse 10…20 sekundiks keeva vette ja seejärel mõneks sekundiks külma vette. Sellist tegevust korratakse 2…3 korda. Vahelduval temperatuuril seemnekest praguneb.
Stratifitseerimine ehk seemnete kihitamine Seemnete allutamine soodsatele temperatuuri-, niiskus- ja õhurežiimi tingimustele teatud aja jooksul nimetatakse seemnete stratifitseerimiseks. Stratifitseerimist kasutatakse liikide korral, mille seemnetel on pikk puhkeperiood. Stratifitseerimisaeg võib olla 1 kuust kuni 2 aastani.
Stratifitseetimise läbiviimiseks sobib kõige paremini kelder kuigi sobib kasutada ka kaevikuid.
Stratifitseerimiseks tuleks võtta liiva ja turba segu 1:1. Seemnete ja substraadi vahekord peaks olema ühe osa seemnete kohta 3 osa substraati mis on parajalt niiske. 1…2 korda kuus tuleks seemneid kontrollida ja segada, et õhutada substraati. Vajadusel tuleb lisada vett. Stratifitseerimistemperatuur on 0…+5oC. Juhul kui seemned on stratifitseerimise läbinud kiiremini kui arvestati, tuleks seemned asetada välja lumele ja katta pealt lumega. Lume kevadise sulamise vältimiseks kaetakse see saepuru või põhuga. Temperatuur lumes, seemnete piirkonnas ei tohiks olla madalam kui –1…–3oC. Stratifitseerimisperioodi läbimisest annavad märku seemnetest ilmunud idujuured. Sellised seemned on väga tundlikud läbikuivamise suhtes, seetõttu on väga oluline jälgida niiskust ka pärast külvide tegemist. Stratifitseeritud seemneid saab külvata kevadel, kuid nad tuleb enne külvi puhtaks pesta. Stratifitseeritakse näiteks tulikaliste ja priimulate seemneid.
Muud võtted Seemnete puhtimine on seemnete töötlemine fungitsiidiga. Sellega hoitakse ära taime seemnetel olevate seenhaiguste levikut tõusmetele. Puhtimisel jälgitakse puhtimispreparaadi kasutusjuhendit. Võib kasutada preparaati Mycostop kulunormiga 8 g/kg kohta. Seemned külvatakse 1 nädala jooksul pärast töötlemist. Seenhaigustele on vastuvõtlikud astrad, petuuniad, begooniad, leeklilled, levkoid.
Seemnete granuleerimine ehk dražeerimine. See on seemnete katmine väetiste, fungitsiiside ja abiainete kihiga ning neile antakse kera kuju. Selline töötlemine hõlbustab seemnete mehhaniseeritud töötlemist ja suurendab idandite vastupanuvõimet väliskeskkonnale. Samuti on selliseid seemneid hea külvata, kui algselt on tegemist väga väikeste seemnetega. Granuleeritakse lobeeliate, petuuniate, begooniate seemneid.
Pingback: Seemnete kogumine | Rohttaimed ja haljastus