Kõrreliste paljundamine

Dekoratiivsete kõrreliste paljundamisel kasutatakse peamiselt kahte viisi:

  1. vegetatiivset – paljundamine jagamise teel
  2. generatiivset – paljundamine seemnetega

 PALJUNDAMINE JAGAMISE TEEL

Mõned kõrrelised, nagu näiteks aruheinad moodustavad tihedaid puhmikuid, mille eluiga jääb suhteliselt lühikeseks. Selletõttu on neid tarvis jagada iga kahe või kolme aasta järel.

Kevadel ja suve esimesel poolel õitsevaid kõrrelisi (aruhein, lubikas jt) võib jagada nii varakevadel kui ka sügisel. Varakevadine aeg on siiski sobivam, kuna sügisese jagamise korral ei pruugi taim juurduda enne püsivate öökülmade saabumist. Hilja õitsvate kõrreliste korral (nt siidpööris, helmikas jt) on otstarbekam oodata jagamisega mai või juunikuuni.

Võsundiliste kõrreliste korral on jagamine lihtne võimalus paljundamiseks. Selleks tuleb taim üles kaevata ja väiksemateks osadeks käte abil jagada. Suurte kõrreliste (nt siidpööris) korral tuleb samuti taim üles kaevata, kuid selle väiksemateks osadeks jagamiseks on tarvis kasutada labidat või nuga.

Jagatud taimed võib kohe kasvukohale istutada. Selleks kaevatakse sobiva suurusega auk, et juured vabalt sellesse ära mahuksid. Oluline on jälgida, et taime ei istutataks sügavamale, kui ta enne kasvas.

Jagamist kasutatakse ka sortide paljundamisel, kuna seemnetega paljundades sordi tunnused ei esine uutel taimedel.

SEEMNETEGA PALJUNDAMINE

Mõned kõrrelised on jagamiseks tundlikud ning juurduvad halvasti. Sellised on näiteks stepirohud, kaerand. Isegi ümberistutamine võib nende puhul ebaõnnestuda. Selletõttu on mõistlik stepirohtusid paljundada seenmetega. Paljude stepirohtude külvid tehakse sügisel, kuna nende seemned vajavad paremaks idanemiseks talvist läbikülmumist. Mõnede tarna liikide (nt paruktarn) seemned idanevad kaua ning vajavad valgust. Külvi teostamisel tuleb sellega arvestada.

Seemnetega paljundatakse ka üheaastaseid kõrrelisi (nt jänesesaba, kanaari paelrohi, itaalia kukeleib jt). Üheaastaste kõrreliste seemned külvatakse kevadel, mais juunis avamaale, kasvukohale või taimede ettekasvatamiseks kasvuhoonesse külvikasti või väiksemasse potti. Ettekasvatatud taimed istutatakse kasvukohale pärast kevadiste öökülmade möödumist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *