Hooldamine

Olulisemad kasvuaegsed hoodlustööd gladioolide kasvatamisel on umbrohutõrje, kobestamine, multšimine, väetamine, kastmine.

Umbrohtude eemaldamisega tuleb tegeleda kogu kasvuperioodi jooksul. Eriti ettevaatlikult tuleb umbrohtusid eemaldada ja kobestada pärast mugulsibualte istutamist kui kasvusid veel mullast välja ei paista. Samuti ei tohi vigastada mulda tekkinud juuri. Umbrohtude levikut saab oaliselt takistada multšimisega. Samuti kaitseb multš suvel mulla ülekuumenemist. Selleks sobivad näiteks turvas, lehed, õled. Multšikiht laotatakse pinnale 3-5 cm paksuse kihina. Väetamisele tuleb suuremat tähelepanu pöörata kergete liivaste muldade korral.

Väetamine võib toimuda järgmiselt: sügisel, maa ettevalmistamisel kaevata mulda lämmastikuvaest sügisväetist. Järgmine väetamine toimuks siis kui taimed on 5-6 lehe faasis. Siis võib taimede ümber puistata kompleksväetist, milles on ka lämmastikku. See paneb taime vegetatiivselt kasvama. Õisikuvarre nähtavale ilmudes toimuks kolmas väetamine. Siis võiks kasutada vähese lämmastiku- ja rohke fosfori- ja kaaliumisisaldusega kompleksväetist. Väljakujunenud õisikuvarrega taimedele võib enne õite puhkemist anda kaaliumväetist. Tahke väetise kasutamisel tuleb see taimede ümber mulda kobestada. Väetislahuste kasutamisel enne väetama asumist tuleb veenduda, et muld on niiske. Samuti tuleb jälgida, et väetise graanulid ega ka väetiselahus ei satuks lehtedele.

Pärast taimede õitsemise lõppu eemaldatakse õisikuvarred. Parem on seda teha murdes, kuna lõikeriistadega levivad gladiooli kahjustavad haigused.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License