Monthly Archives: March 2017

Tagasiside ÜL 5

Kõrreliste teema ülesanne koosnes kahest osast:

  1. temaatilise teksti parandamine ja täiendamine;
  2. kahe meelepärase kõrrelise (üks ühe- ja teine mitmeaastane) kohta plakati koostamine.

Sel korral jäin kahjuks tööde lugemise ja tagasiside andmisega hiljapeale, mistõttu oli töid võimlik kauem esitada. Tänan kõiki, kes on oma töö esitanud. Ametlik töö esitamise tähtaeg oli 5. märts.

Esimest ülesannet lahendati mitmeti. Oli töid, kus parandused olid erineva värviga tähistatud ja valed väited läbi kriipsutatud. Oli ka töid, kus oli lihtsalt nn puhas, ühevärviline tekst. Mõningal juhul jäi tähelepanuta see, et teksti pealkiri vajas ka parandust. Minu poolt pakutavat paranduste ja täiendustega teksti saab vaadata siit. Palun võrrelge oma tööd minu poolt pakutavaga. Ülesande (teksti) lõppu lisage mitu parandust-täiendust oli veel lisaks tarvis teha. Kui parandusi-täiendusi polnudki tarvis teha ja kõik oli õige, tehke sellekohane märge. 🙂

Teine kõrreliste ülesande osa oli oluliselt loomingulisem ja ilmselt ka meeldivam. Selles tuli valida kaks meelepärast kõrrelist – üks üheaastane ja teine mitmeaastane ning koostada neist plakatid. Plakatite tegemisel oli kasutatud nii spetsiaalseid keskkondi kui ka PowerPointi või muud programmi. Plakatitel toodi välja nõutav info nii lühikese loeteluna kui ka pika tekstina. Pika teksti esitamine plakatil pole kuigi otstarbekas, kuna info kättesaamiseks kulub rohkem vaeva ja ka aega. Plakatil peaks vajalik info olema koheselt leitav. Pika tekstina infot esitades silm kohe vajalikku üles ei leia. Kuna plakatid olid niivõrd eriilmelised ja samas ka toredad, siis soovitan teil tutvuda kursusekaaslaste töödega.

Tore on see, et kasutatud materjalide väljatoomine on paranenud, samuti ka taimenimede esitamine. 🙂 Paaris töös hakkasid silma eestikeelsete taimenimede ja sortide kirjutamise õigekirjavead. Samuti tasuks aiandusvaldkonna teksti kirjutamisel ja eneseväljendamisel terminitele tähelepanu pöörata.

Tööde lugemisel märkasin, et kõige lemmikumad taimed on jänesesaba, lakkoder, hiidhirsi erinevad liigid ja sordid, teravaõiene kastik, hiina siidpööris, aruheina erinevad liigid. Kindlasti leidis igaüks kõrreliste teemat läbides endale just need lemmikud, mida tahaks isegi kasvatada. Plakatite ülesande illustreerimiseks toon siinkohal välja sõnapilved, kus kajastuvad just plakatitel käsitletud kõrrelisi.

Lemmikud üheaastaste kõrreliste hulgas

Lemmikud mitmeaastaste kõrreliste hulgas

Õpilased, kes pole tänaseks (19. märts) kõrreliste tööd esitanud, saavad sel korral ühe asendusülesande. Esimese ülesande asemel tuleb koostada kõrreliste teema kohta tööleh(ed)t vähemalt nelja ülesandega.  Ülesanneteks võivad olla nt ristsõna, piltide ja nimede vastavusse viimine vms. Ülesande tüübid võib ise valida. Samas pole piisavaks ülesandeks lihtsalt mõni küsimus, millele tuleb vastata. Töö palun vormistada tekstidokumendina ja esitada mulle e-kirjaga. Kõikide ülesannete puhul tulevad ka õiged vastused ja lahendused esitada. Teine ülesanne (plakatid) jääb samaks.

ÜL 6. Sõnajalad

Tutvu õppematerjalidega:

Tee järgmised ülesanded:

  1. Moodusta vähemalt kaheksast taimest koosnev taimekooslus, mis sisaldab vähemalt kolme sõnajalga, lisaks kõrrelisi ja püsililli. Kasvukoha tingimused võid ise valida. Kasvukoha valikul võid lähtuda mõnest reaalsest keskkonnast (nt koduaed). Iga taime kohta too välja eesti-, ladina- ja võimalusel ka sordinimi; kõrgus, vahekaugus istutamisel, dekoratiivsuse aeg ning pilt.  Ära unusta valitud kasvukoha tingimusi (valgus, mulla omadused) mainimast.
  2. Koosta sõnajalgade maakaart lähtuvalt nende päritolust. Sõnajalgade maakaart peab sisaldama vähemalt 10 erinevat sõnajalga. Kaardi aluseks tuleb võtta mõni maakaart või Google Maps’i kaart, taimed tuleb paigutada päritolumaa kohale või viitega päritolumaa kohale. Iga taime kohta peab olema esitatud selle foto, eesti- ja ladinakeelne nimi. Kaarti blogissel lisamiseks peab see olema salvestatud pildifailina. Kasutades aluseks Google Maps’i kaarti, saad tööd jagada lingina. Üks sarnane näide internetist.

Tööle lisa kasutatud materjalide loetelu (ka leheküljed, kust fotod leidsid). Töö esita enda õpikeskkonda.

Tähtaeg on  19. märts 2017.

Tekkinud küsimused esita õpetajale e-kirja teel.