Maitsetaimede hulka loetakse taimi, mida kasvatatakse eelkõige tarbetaimena, toitude maitsestamiseks. Paljusid maitsetaimi kasvatatakse ka ilutaimena lillepeenardes, istutusaladel, taimekastides. Enam kogub populaarsust ilupeenarde taimestamine ainult köögiviljataimede ja maitsetaimedega. Maitsetaimi nimetatakse mõningal juhul ka ravimtaimedeks, kuna neil esineb tervist parandavaid omadusi ning neid kasutatakse rahvameditsiinis. Mõningaid toitude maitsestamiseks kasutatavaid taimi nagu till, petersell, seller, sibul, küüslauk ja murulauk loetakse üldjuhul köögiviljade, mitte maitsetaimede hulka.
MAITSETAIMEDE KLASSIFIKATSIOON
ELUIGA
- üheaastased – koriander, mungalill, kurgirohi, majoraan, moldaavia tondipea, teekummel, till, aed-mustköömen;
- kaheaastased – petersell, seller;
- mitmeaastased – estragon, iisop, pune, salvei, meliss, naistenõges, piparmünt, mägi-piparrohi, aedruut, lavendel, liivatee, rosmariin, leeskputk, murulauk.
KASVUKOHT
Maitsetaimede kasvukoht peaks olema päikesele avatud kuid külmadele tuultele eest varjatud. Eriti soojanõudlik on vürtsbasiilik. Maitsetaimed vajavad heaks kasvuks kergema lõimisega huumus- ja toitaineterikast mulda. pH võiks olla pigem neutraalne kui happeline. Aluselist mulda eelistavad aedsalvei ja tähk-lavendel. Rosmariin on küll mitmeaastane, kuid avamaal ta Eestis ei talvitu. Pigem on soovitatav tema taimi igal aastal uuesti istutada või vanemaid taimi potis ületalve jahedas ruumis hoida.
SUGUKONNAD
- huulõielised – majoraan, basiilik, rosmariin, iisop, aedsalvei, lavendel, meliss, naistenõges, piparmünt, mägi-piparrohi, liivatee;
- sarikalised – aed-harakputk, aniis, koriander, leeskputk;
- korvõielised – koirohi, estragon, teekummel;
- ristõielised – kress-salat, ürt-allikkress;
- ruudilised – aedruut;
- karelehelised – kurgirohi;
- mungalillelised – suur mungalill;
- tulikalised – aed-mustköömen.