Katseandmete kogumine
Taimeprojektis “Sõprusetera” katsetame üheskoos aedherne kahe erineva sordi ja lillherne kasvatamist. Kasvatamise käigus jälgime taimede kasvu ja arengut ning kogume andmeid.
Aianduskoolilt said kaks pakki aedherne seemneid. Kummaski pakis oli 12 seemet. Külvamisel jagame mõlema sordi seemned kaheks (6 tk ja 6 tk). Ühtesid enne külvamist leotame, teisi aga mitte. Et katseandmed saaksid õigesti kogutud ja taimed hiljem omavahel segamini ei läheks, võib need ära nummerdada nii:
* aedhernes ‘Erme’
- leotatud seemned
- leotamata seemned
* aedhernes ‘Valma’
- leotatud seemned
- leotamata seemned
Numbriga 1 tähistatud seemneid enne küvi leotame, numbriga 2 aga mitte.
Lisaks aedhernele said kolmanda paki, milles oli 3 lillherne seemet. Neid seemneid me ei leota vaid külvame lihtsalt potti.
Katseandmete kogumiseks võid lillherne tähistada numbriga 3.
Kogu katse käigus kogume järgmisi andmeid:
- kuupäev, mil taimed tärkasid (märgime selle kuupäeva, millal kõige esimene taim viiest külvatud seemnest tärkab)
- kuupäev, mil tekkis esimene õis
- kuupäev, mil avanes esimene õis
- kuupäev, mil tekkis esimene vili (hernekaun)
- kuupäev, mil valmis esimene vili (hernekaun).
Taimede kasvatamise ajal hooldame neid ja mõõdame kõrgust ning loendame õisi ja vilju. Tahame ju teada saada, kelle taimed kasvad kõige pikemaks, kasvatavad kõige rohkem õisi ja vilju.
Et oleks selge, kuidas meil taimede kasvatamine edeneb, mõõdame veel ka hernetaimede kõrgust (varre pikkust) kindlatel kuupäevadel. Nendeks on 16. märts, 23. märts, 30. märts, 6. aprill, 13. aprill, 20. aprill, 27. aprill ja 4. mai. Mõõdame seda taime, kes tärkas esimesena. Kui ühel ja samal päeval tärkas mitu taime korraga, siis võid ise valida, millist edaspidi mõõtma hakkad. Tähista see kindlasti ära, et hiljem segamini ei läheks.
Abitabel katseandmete kogumiseks saad SIIT endale printida.
Katseandmed saad edastamiseks sisestada SIIN.
Katse tulemustega saab tutvuda SIIN.