Kahjustajad, taimekaitse

Taimed, kes kasvavad sobilikes, optimaalsetes tingimustes haigusi ja kahjureid ei esine või eineb väga harva. Ebaõiged kasvutingimused ja hooldusrežiim võivad aga põhjustada mitmesuguseid nn mitteparasiitseid kahjustusi. Samuti muutuvad ebasoodsates kasvutingimustes taimed vastuvõtlikuks mitmesugustele haigustele ja kahjuritele. Nii kahjurid kui ka haigused võidakse ruumi kaasa tuua uue taimega (kauplusest, ka lõikelilledega), nad võivad ruumi sattuda õhuvooluga. Ka hooldaja võib oma riiete, käte, tööriistade jms abil kahjustajaid ruumi tuua ning taimelt-taimele kanda. Kui taimi regulaarselt puhastatakse, eemaldatakse, hävitatakse seejuures ka võimalikud kahjurid ja haigustekitajad. 

Kui taim hakkab kiratsema ning lehed kolletuma, kuid haigustunnuseid ja kahjureid näha pole, tuleb põhjust otsida potist. Mõnikord võib taime kiratsemise põhjuseks olla ummistunud potiauk. Sellisel juhul on takistatud üleliigse kastmisvee äravool ning juured kannatavad liigniiskuse ja õhupuuduse all. Lisaks potiaugu puhastamisele tuleks sellisel juhul üle kontrollida ka taime juured. Liigniiskes, õhuvaeses keskkonnas võivad juured olla mädanikest kahjustatud. Kui see on juhtunud, tuleb juured terve kohani tagasi lõigata. Taim tuleks istutada seejärel uude, vett hästi läbilaskvasse substraati. Esialgu tuleb taime kasta mõõdukalt ning lehti tihti piserdada. 

Lehtede varisemise ja taimede kiratsemise põhjuseks võib olla ka lisaks liigsele kastmisele veel näiteks liigselt kõrge või madal ruumitemperatuur, ebaõige valgusrežiim, liiga suur või ka liiga väike pott, vale substraat, vale ümberistutamise aeg. Ebaõiged kasvutingimused võivad viia taime hukuni, mistõttu kasvuhäirete vältimiseks ongi tähtis tunda iga taime optimaalseid kasvunõudeid. 

Allikad ja lisalugemist:
Roost, V. (1973). Toalilled. Tln Valgus.
Roost, V. (2014). Toalilled. Tln Tammeraamat.