Aediirise kasvukoha ettevalmistamine ja istutamine

Aediiriste istutusalad kaevatakse labidalehe sügavuselt läbi ja sealt eemaldatakse kõik umbrohtude juured. See on oluline, kuna hiljem pinda katvate risoomide vahelt ei ole kuigi kerge umbrohtusid kätte saada. Maa ettevalmistamisel on otstarbekas sellesse kaevata kauem seisnud komposti ja lisada veidi mõnda sügisväetist, sest aediirised vajavad kaaliumi ja fosforit. Pinnase ettevalmistamisel võib sellesse lisada ka kondijahu. Väga hästi mõjub aediiristele ka lehtpuutuhk. See sisaldab mikroelemente, mis on eelkõige vajalikud õiepungade moodustumiseks. Samuti sisaldab lehtpuutuhk õitsemiseks vajalikku kaaliumi. Tuhk veidi ka neutraliseerib mulla happesust ja parandab mulla struktuuri. Kuna aediiriste juured on suhteliselt pinnapealsed, ei ole tarvis mullaparandusaineid ja väetiseid kaevata sügavale mulda. Aediirised ei talu värsket ega vähekõdunenud sõnnikut. Pinnae ettevalmistamisel ei ole otstarbekas kasutada ka granuleeritud orgaanilis väetiseid nagu näiteks kanakaka graanuleid.

Rasketele, savikatele muldadele on niiskusrežiimi parandamiseks otstarbekas lisada liiva või veidi neutraliseeritud turvast. Kindlasti ei ole sobilik kasutada happelist freesturvast. Kergematele, liivastele muldadele võib lisada viljakuse parandamiseks savisemat mulda ja niiskuse hoidmiseks veidi neutraliseeritud turvast. Jällegi ei ole sobilik kasutada happelist, neutraliseerimata turvast, mis muudab mulda happelisemaks ja loob ebasoodsad tingimused aediiriste kasvatamiseks.

Istutuskoht tuleb ette valmistada vähemalt 2-3 nädalat enne taimede istutamist. Selle aja jooksul jõuab muld piisavalt vajuda ja tiheneda. Kui aediirised kohevasse mulda istutada, võivad risoomid liialt sügavale mulda vajuda.

 

Aediiriste istikuid on võimalik hankida nii potiistikutena kui ka paljasjuursetena. Tihti on võimalik hankida aediiriste risoome pakituna kilekottidesse turba või sepuru sisse. Nii poti- kui ka paljasjuurseid istikuid tuleb enne istutamist hoolega uurida ning veenduda, et risoomid on terved ja haigusvabad. Terve risoom on kuiv, kõva, ilma mehhaaniliste vigastusteta ning ühevärviline. Eriti hoolega tuleb vaadelda risoomikaela, kust kasvab välja lehtedest moodustunud lehvik.

Samuti vajavad läbivaatamist ka lehed. Need lõigatakse ka ulatuses tagasi. Kui lehtede pind on kergelt pruunistunud, one see loomulik kuivamine ning tegemist ei ole taime kahjustusega. Samuti võivad kuivad lehvikute äärmised lehed. Need tuleb enne istutamist eemaldada. Kui aga pruunistunud on lehviku keskmine leht, võib arvata, et näiliselt terve risoom on kahjustunud. Selline leht tuleb tagasi lõigata kuni rohelise osani. Kui rohelist osa ei ole, siis tuleb eemaldada kogu leht. Kui pärast lehe eemaldamist ilmneb, et ka risoom on kahjustunud, tuleb see osa risoomist eraldada. Kui allesjöönud risoomitükile on jäänud uinuv pung ja juurtealgmeid, on võimalik taim kasvukohale istutada ning suure tõenäosusega taim läheb kasvama, kuid õitsema hakkab ta alles pärast mõne aasta möödumist.

Kõik lõikehaavadega risoomid tuleb enne kasvukohale istutamist desinfitseerida. Selleks võib kasutada 0,2 %-list topsiini lahust. Risoome hoitakse selles lahuses pool tundi, seejärel tahendatakse päikese käes. Samuti tuleb nuga ja kääre desinfitseerida. Seda saab teha näiteks gaasileegis.

Kui haigestunud risoom istutada ilma haigeid osi eemaldamata, hävib risoom mullas mõne päeva jooksul.

Aediirise risoome idtutatakse teisiti kui mõne teise püsilille risoome. Selleks kaevatakse istutusauk, kuid selle keskele tehakse ümbritsevast maapinnast veidi kõrgem kuhilik. Selle peale asetatakse horisontaalselt risoom. Juured suunatakse ühtlaselt ja vabalt kahele poole kuhikut. Jälgida tuleb, et juured ei jääks kahekorra. Kuna aediirise risoom vajab sooja, paigutatakse see päikese poole ja lehtede osa varju- või põhjasuunda. Seejärel juured kaetakse mullaga ning pinnas tihendatakse. Pärast istutamist taimi kastetakse, kuid tuleb jälgida, et risoom ei saaks märjaks.

Enne istutamist lõigatakse lehed kääridega katusekujuliselt tagasi. Vajadusel lõigatakse lühemaks ka juuri.

Mõne päeva möödudes tuleb istutatud taimi kontrollida ja veenduda, et risoom on jäänud mulla pinnale, ja et juured ei ole mullast kastmise tõttu mullast välja uhutud.

Iiriseid võib istutada kuni septembri alguseni. Siis jõuab taim juurduda, risoom mulda kinnituda ning talveks ette valmistuda. Aediiriste ümberistutamiseks sobilikum aeg on 3-4 nädalat pärast õitsemise lõppu. Selleks ajaks on vana risoom kasvatanud noore ja elujõulised risoomid ning ka alanud on noorte juurte kasv.

keskmiselt kasvab aediiris ühel kohal 4-5 aastat, aga ka kuni 8 ja enam aastat.

 

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License