Aediirise paljundamine

Aediiriste sorte saab paljundada vaid vegetatiivselt. Selleks kasutatakse uusi risoome, mis arenevad vanema risoomi külgpungadest. Olenevalt sordist tekib neid tavaliselt 5-6. Järgneval aastal hakkavad samamoodi paljunema uued risoomid. Sellise paljunemisviisi tõttu liiguvad aediirised oma kasvukohast igal aastal umbes 5-15 cm oma kasvukohast (istutuskohast) eemale. Aastate jooksul tekitavad nad olukorra, kus risoomid võivad põimuda või ka üksteisest üle kasvada. Sellepärast ei saa aediirist ühel kohal pikki aastaid kasvatada kuna üks sort võib enda alla võtta mitu ruutmeetrit jättes samas istutuskoha tühjaks.

Aediiriste paljundamiseks kaevatakse varakevadel emataimed mullast üles, puhastatakse vanadest lehtedest, pestakse, kärbitakse juuri kuni mõne sentimeetrini ja kuivatatakse mõned tunnid. Seejärel lõigatakse kogu risoom tükkideks. Igale risoomitükile peab jääma vähemalt üks uinuv külgpung ja mõni juureke. Pärast lõikekohtade puuderdamist söepulbriga istutatakse risoomitükid liivasesse pinnasesse. Noori risoome võib jagada ka umbes 2 nädalat pärast õitsemise lõppu. Siis lõigatakse ka lehed tagasi, nagu seda tehti risoomide istutamise ajal.

Aediiriste risoomide tükeldamisel tuleb arvestada sellega, et mida väiksemd on tükid, seda väiksem on nende elujõud ja kasvamaminemise tõenäosus. Samuti on väiksemad risoomitükid haigustele vastuvõtlikumad ja hukkuvad kergemini.

Joonis 6. Aediirise risoomide jagamine etappide kaupa (http://www.stlouisirises.com/beardedculture.html).

Joonis 7. Aediirise risoomide istutamine (http://www.stlouisirises.com/beardedculture.html).

Joonis 8. Aediirise istutusskeem (http://www.stlouisirises.com/beardedculture.html).

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License