Tagasisisde teisele tööle (istutusalad)

Istutusalade rajamise ja hooldamise teema ülesandes tuli koostada tabel kümne põõsa lõikamise kohta. Töös tuli välja tuua taime eesti- ja ladinakeelne nimi, õitsemise aeg, lõikamise aeg ning tagasilõikatava osa pikkus.

Mitmetes töödes oli enne tabeli koostamise juurde asumist, kirjutatud sellest, miks üldse põõsaid lõigatakse ning lahti oli seletatud erinevad lõikamise viisid: nt kärpimine, harvenduslõikus, noorenduslõikus jt.

Põõsasaliikide valik oli vaba. Tore, et tööd koostades mõeldi, millised taimed endal aias kasvavad. Nii seoti antud töö reaalse vajadusega. Enim käsitleti erinevate enela-, sireliliikide, põõsasmarana, lumimarja, kontpuu, põisenela, kibuvitsa, ebajasmiini, budleia lõikamist. Käsitlemist leidsid ka söödavate viljadega põõsaste, nagu sõstrad, must aroonia ja ebaküdoonia lõikamine. Lõikamisaja valikul lähtuti lisaks õitsemisajale ka lõikamise viisist. Mõnedes töödes oli tabelisse lisatud foto taimest.

Enam tekitas raskust asjaolu, et ülesande püstituses ei olnud täpsustatud, millist lõikamise viisi silmas peetakse, samuti võimalike kasutatavate allikate mitmekesisus ning andmete erinevus. Lisaks internetilehekülgedele võeti appi videod ning põõsaste lõikamist käsitlevad raamatud. Siin kerkibki üles erinevate materjalide usaldusväärsus ja andmete kontrollimine.

Töid lugedes tekkis enam küsimusi kahe põõsaliigi lõikamise kohta. Nendeks olid põõsasmaran ja siberi kontpuu. Mõningates töödes soovitati põõsasmaranat kärpida ja siberi kontpuud 5-10 cm kõrguselt (maapinnalt) maha lõigata. Mis juhtub kui me põõsasmaranat kärbime ning siberi kontpuu igal aastal 5-10 cm kõrguselt maha lõikame?

Vormistuselt pakkus raskusi tabeli kui sellise koostamine, sest blogi keskkond seda otse teha üldjuhul ei võimalda. Siin tuleb muuta blogi sätteid või lisada juurde n-ö pluginaid. Kasutatud oli ka võimalusi, kus tabel oli koostatud nt excelis või tekstifailis ning see lingitud blogisse. Lõpuks võis tabelist teha ka ekraanipildi ning selle oma töösse lisada. Igasugused variandid olid lubatud.

Päris mitmetes töödes puudus kasutatud materjalide loetelu. Ülesande tekstis kasutatud materjali lisamise kohta nõue puudus, kuid see peaks olema ütlematagi-kirjutamatagi selge. Kõik, kellel on kasutatud materjalide loetelu koostamata, palun tehke seda.

Meeldetuletamist vajab taimede eesti- ja ladinakeelsete nimede kirjutamine. Millisel juhul kirjutati eestikeelsed taimenimed suure algustähega? Kuidas vormistati taimede ladinakeelsed nimed?

Kõik õpilased, kes on tänaseks (26. aprill) oma töö esitanud, on saanud eKooli ka hinde. Kui töö vajab täpsustamist, lisasin sellekohase märke blogisse, kommentaarina. Õpilased, kes ei ole blogi teinud, said vastavad kommentaarid e-kirjaga.

Õpilased, kes pole tänaseks oma tööd veel esitada jõudnud, peavad selle siiski ära tegema. Traditsiooniks on saanud hilinejatele lisaülesande andmine, milleks on sel korral täiuslikuma tabeli tegemine. Teie tabel peab sisaldama taimede eesti- ja ladinakeelset nime, õitsemise aega ning millist tüüpi oksal õied arenevad (nt üheaastane oks), erinevate lõikamisviiside tegemise aeg ning kui palju oksast ära lõigatakse. Lõikamise viisidest peavad leidma käsitlemist kärpimine, harvenduslõikus, noorenduslõikus. Kui teatud lõikeviisi mõne valitud taime puhul ei tehta, tuleb põhjendus ära märkida.

Lõpetuseks aga hoopis pilt okaspuu vegetatiivsest paljundamisest, sest kätte on jõudnud aeg, mil okaspuid võib pistikutega paljundada. Hästi sobivad selleks kannaga pistikud (vt pilti).

Kannaga pistik

Kannaga pistik

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *