Tere tubli tomatipere!
“Maal vanaema juures” kasvavad tomatid tavaliselt aiamullas kasvuhoones, kuid kas tomatitaimede juured peavad alati aiamullas kasvama? Palun nimetage ära kõik võimalikud materjalid, milles tänapäeva kasvuhoonete tomatite juured arenevad – otsige infot ka välismaa internetilehekülgedelt. Või kas tomatitaime juured peavad üldse pinnases kasvama?
Pisematele tomatisõpradele võivad vanemad sellele küsimusele vastamiseks suureks toeks olla.
ISE KÜSIME, ISE VASTAME:
Arvasin, et sellele küsimusele on raske vastata, kuid olen meeldivalt üllatunud ning väga rõõmus ja uhke kõikide tublide tomatisõprade üle, kes oskasid ülesande suurepäraselt lahendada
Krootuse põhikooli 4. klass vastas küsimusele täpselt ja väga põhjalikult:
Otsisime küsimusele vastust internetist, pakkusime ise välja variante ja nüüd pakuks tomatite kasvupinnaseks välja sellise nimekirja: turbas, liivas, tablettides (turba- ja kookosmulla), kergkruusas ja kivivillas, mida niisutatakse toitelahusega ning lihtsalt toitelahuses ehk substraadis.
Jõhvi Vene Gümnaasium 3B klassi tublid õpilased andsid mõista, et:
Tomateid peab kasvatama vahetult pinnases. Tõstetud peenardel on suurem saak. Sügisel viiakse pinnasesse turvas, ning väikeses koguses sõnnikut või komposti. Veidi aega enne istikute istutamist lisatakse pinnasesse mineraalväetised. Kahjuks arenevad pinnases kiiresti haigusttekitavad organismid ja kahjurid, nii, et iga kahe aasta tagant tuleb pinnas kas steriliseerida, või vahetada uue vastu.
Kasvualuseks sobivad muld, kasvuturvas või nende segu. Mulla segamine turbaga ühtlustab kasvualuse omadusi: pinnase toitainesisaldus on parem kui ainult turbal, lisaks võtab turba ja mulla segu vähehaaval ideaalse sõmerja struktuuri, mis soodustab juurte arenemist. Loodusväetiste kasutamine elavdab mikroorganismide tegevust ja kiirendab mulla sõmerja struktuuri moodustumist. Tomat vajab rohkesti toitaineid. Looduslike väetiste kasutamine aitab kaasa pinnase mikroorganismide elutegevusele ja parandab pinnase struktuuri.
Rakvere Gümnaasiumi 5.a klassi aktiivsed õpilased teavad, et:
tomatid kasvavad mullas, turvases, kookosemullas ja kompostikotis.
“Põrnikad”
Pakume, et tomateid saaks kasvatada toitelahuses ning põhupallil. Vast saaks tomati kasvama panna ka eestlaste leiutatud elektroonilisse taimekasvatussüsteemi Click&Grow.
Oli huvitav ülesanne, otsimise käigus nägime pilte erinevatest tomatikasvatamise võimalustest- järgmisel aastal proovime tomateid “pea alaspidi” kasvatada:)
Suuremõisa Lasteaed-Põhikooli suured tomatisõbrad täheldavad, et:
Küsimusele oli üsna keeruline vastust leida, aga midagi me siiski leidsime. Kindlasti pole need variandid lõplikud, aga midagi ikka.
Näiteks leidsid meie tomatisõbrad, et tomateid on võimalik kasvatada: toitekuubikutes, kasvuturbas, kasvukotis, liivsavimullas või saviliivmullas, liivas ja saepurus. Loomulikult sobib kasvatamiseks muld. Üks variant tomatite kasvatamiseks on veel hüdropooniline kasvatus ehk taimetorud, mille on vesi toitainetega.
Väga põhjaliku vastuse on andnud ka LUSTIVERE 4H klubi (vt kommentaaridest).
Niisiis saab tomateid kasvatada nii mulla sees kui ka ilma mullata – turbas, kookoskiu- ja kivivillamatis ning isegi ainult väetiselahuses. Kindlasti proovige juba sel aastal ära tomatite kasvatus “Põrnikate” moodi – “pea alaspidi” (inglise keeles “upside down garden” – vaadake selle kohta internetist pilte ja videosid) – siis ei vaja ka indeterminantsed tomatid toestamist.
Aga kas te teadsite, et tomateid võib kasvatada ühes ruumis koos kaladega – saab nii kala kui ka tomatit – selle huvitava kasvatusviisiga – “akvapoonikaga” – võite tutvuda siin.
Ja kes teab….. vahest ehitab teist keegi varsti ise akvapoonilise süsteemi ning kasvatab tomateid….koos kaladega. Tööõpetuse tunniski ju väga hea ülesanne… Süsteemi ehitusega saate tutvuda siin
Kuhjaga maitsvaid tomateid soovides:
õpetaja Tairi