KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED
1. Kleepsudest ja tikkudest:
Mõnel juhul ei pruugi kleebised ja tikud vaatluslehel antuga 100 % kokku minna (kogu meie tegevus on ka õppeprotsess ja ka meie õpilastel võis juhtuda apsakaid) – aga 100 % kindel on see, et tikkudega on ‘Vilmad’ ja rohelise ja musta kleepsuga on mahetaimed.
2. Millal ja kuidas peame väetama?
Esialgu tuleb taimi ainult kasta – vastavalt vajadusele. Kui asi väetamiseni jõuab, anname märku ja õpetame.
3. Nädala küsimus – kuidas see toimib?
Nädala küsimuse mõte on juhtida tähelepanu mõnele tomatiga seotud seigale. Küsimused ilmuvad alati esmaspäevase päeva jooksul.
Lähenege vastamisel loovalt – osalejad on nii erinevas vanuses!
Kuna praegusel juhul kasutatav veebiplatvorm toimib selliselt, et ükski kommentaar “iseenesest” ei ilmu – moderaator peab selle heaks kiitma – siis teie vastused ilmuvad reedel – sõltumata sellest, mis päeval te vastuse postitate.
4. Kas nädala küsimusele peab tingimata vastama?
Ei pea. Mingit eraldi auhinna-arvestust selles osas ei peeta. Kuid eriti heade vastuste eest võib siiski eriauhindu saada.
5. Minu kommentaar/vastus ei lähe kohale.
Tõenäoliselt siiski läheb, lihtsalt mõningase ajalise nihkega. Kasutatav veebiplatvorm toimib selliselt, et ükski kommentaar “iseenesest” ei ilmu – moderaator peab selle heaks kiitma. Kuna meil pole “palgalist moderaatorit”, siis pole me päris igal hetkel siin kohal. Teie vastused nädala küsimusele aga “ilmutame” alles reedel – et kõik soovijad saaksid ise vastuste kallal pusida ning mitte ära võtta avastamis- ja otsimisrõõmu.
6. Kui taimed kuivavad ära – kasvupinnas on tuhkkuiv ja taimed on närbunud……
Siis võtta kiiresti üks kauss ning kallata sinna vähemalt 20 kraadilist vett ja asetada kuivanud taimed koos potiga kaussi vee sisse – poole tunni pärast on kuivanud mullapallid juba endasse vett imanud ning hea õnne korral taastub ka taimede veevarustus. 1 tunni pärast tõsta taimed koos potiga kausist välja ja asetada endisele kasvukohale tagasi.
7. ÕIED, VILJAD, LEHED JA VÕRSED – MIDA VÕTTA, MIDA JÄTTA?
Viljade moodustumise soodustamiseks võiks ÕRNALT pulgakesega taimevart hetkeks mitu korda puudutada (õrnalt raputada) – siis toimub õite viljastumine paremini. “Raputamise” liigutust võiks teha keskpäeva paiku ning mitu korda nädalas. Kui vilju on vähe või neid veel üldse ei ole, siis ärge muretsege – kui kasvutingimused on samad, siis võib olla taimede individuaalne areng erinev – osad taimed kasvatavad tugevama varre – ja lehemassi, et hiljem saaks taimeke rohkem vilju toota. Kõrvalvõrseid teile saadetud sortidel eemaldada ei ole vaja – nad on piiratud kasvuga. Kui tomatitaimed on muutunud massiivseks (peavõrse hakkab külili vajuma), siis võib neid toestada ning hiljem võib ära murda alumised (kolletuma hakkavad vanad lehed). Elujõulisi rohelisi lehti nendel sortidel eemaldada ei ole vaja.