NÄDALA KÜSIMUS NR. 11

Tere, usinad tomatisõbrad!
Nädala küsimuses nr. 6 soovisime teada, kui palju on maailmas tomatisorte.  Selgus,  et väga palju – 10 000 ja vahest ka enam… Aga meie oma Eestimaa – kas kas meie kodumaa pinnal on aretatud tomatisorte?  Või on Eesti kliima tomatisortide aretamiseks ebasoodne? Kui siiski selgub, et ka EESTIS  on suurepäraseid “kuldseid õunu” aretatud, siis kus, kui palju ning milliseid nimesid need sordid kannavad?
Kena otsimist-nuputamist soovides
õpetaja Tairi

ISE KÜSIME, ISE VASTAME:

Tõepoolest- jahedavõitu kliima tomatiaretajaid ei kohuta ning meie armsa kodumaa pinnal on aretatud hulgaliselt suurepäraseid tomatisorte. Meie sortide sünnipaik on Jõgeval – nüüdseks Eesti Taimekasvatuse Instituudis. Jõgeval tegeletakse tomatisortide aretamisega alates 1945. aastast. Kokku on Eestis areatud 15 tomatisorti. Eestis aretatud sortidel on ilusad nimed - 'Malle', 'Valve', 'Maike', 'Visa', 'Erk', 'Vilja', 'Koit', 'Piibe', 'Mato', 'Terma', 'Varto' – ning hea maitse.  Mõnede sortide eluiga on olnud väga lühike ja nende seemet enam ei paljundata ega ole võimalik ka kusagilt osta.  Palju huvitavat lugemist leiate Eesti Taimekasvatuse Instituudi kodulehelt aadressil www.etki.ee 

Tore oli lugeda, et kõik tomatisõbrad leidsid küsimusele õige vastuse – minu õnnitlused ja kiitus teile kõigile!
Ja nüüd teie huvitavad vastused:
Lustivere 4H klubi:
Eestis on tomatisorte aretatud Jõgeva Sordiaretuse Instituudis.Seal on aretatud ka kuulsad eesti kartuli-ja teraviljasordid.
Tomatisorte on 11.
Determinantsed:Terma(väga varajane),Koit,Maike,Mato
pooldeterminantne:Valve
indeterminantsed:Visa F1,Malle F1,Erk,Vilja,Piibe F1
Varto(varajane toa-ja rõdutomat)
Laiuse Põhikooli 7. klass väitis, et:
Eesti sorte on 11 ja need on : Malle F1, Valve, Maike, Visa F1, Erk, Vilja, Koit, Piibe F1, Mato, Terma ja Varto.
Andmed: http://www.sordiaretus.ee/?pid=276&pageHeader=Tomat&sortPage=1 
Märjamaa lasteaed Pillerpall:
vastused tomatiküsimusele…
Marii: Jõgeva Sordiaretuse Instituudis on aretatud 11 tomatisorti, nimedega Terma, Koit, Maike, Mato, Valve, Visa, Malle, Erk, Vilja, Piibe ja Varto.
Sanna: Kodumaistest on kõige populaarsem kõrgekasvuline ‘Malle’, järgnevad kõrge ‘Vilja’, madalakasvulised ‘Mato’ ja ‘Terma’ (sobib avamaale) ning poolkõrge ‘Valve’. 
Krootuse Põhikooli 4. klass edastab koos vastusega tomatiaretajatele ka ühe palve, nimelt:
Eestis Jõgeva Sordiaretuse Instituudis aretatud tomatisordid on Terma, Koit, Maike ja Matto, Valve, Visa, Malle, Erk, Vilja, Piibe, Varto.
Meie klassi piigadele meeldiks, kui mõni järgmine Eestis aretatud tomat saaks nimeks Anna, Anette, Lisete, Rea, Regiina, Ülle, Johanna, Elis või Kadi. Või siis klassijuhataja auks suurte ja maitsvate viljadega sort Sigrid.

 

 

 

14. nädal. Toredad lood

Mitmed “tomatikasvatajad” on teatanud, et nende taimed tegid pühadeüllatuse ja kõigil on “munad küljes” 🙂   Iga päev laekub erinevatest Eestimaa nurkadest rõõmsaid teateid viljahakatiste ilmumise  teemal. Hoiame kõigile pöialt – küll nad tulevad – maipühad ju ka kohe ukse ees :)!

Naksid Tallinnast teatavad, et nemad ootavad nüüd värve – justnagu Ellen Niidu “Suures maalritöös” 🙂 Naksidest tomatikasvatajatest ilmus vahva lugu ka 14. aprilli Postimehe vahelehes “Maaelu edendaja” – naksid Naksid on selle oma blogisse postitanud.

Nüüd aga üks eriti vahva lugu, mille saatis Riita Võrumaalt. Riita sai endale Räpina tomatid kingituseks ja taimed kätte veidi hiljem kui projektis osalejad – nimelt nendest seemnetest, mis Räpinas nädal aega varem külvati (ja millest ei jätkunud kõigile soovijatele) kasvasid ju ka tomatitaimed… Nemad kasvasid pisut kauem meie kasvuhoones ja läksid siis müüki.

“Kui ma sain kaks tomatitaime kaunite naisenimedega Vilma ja Venus, siis mõtlesin, et Vilma on selline tore Eesti maatüdruk – asjalik ja kapriisideta, tubli ja töökas- hakkab kiiresti kandma ja on vähenõudlik. Venusest mõtlesin, et on pepsim ja edevam. Aga nagu elu tõestab ikka ja jälle – eelarvamus on vale arvamus. Venus osutus olema tõeliselt  ürgnaiselik – toekas, viljakas, tubli ja kapriisideta. Tal on juba 13 „järeltulijat“ , õitseb sellele vaatamata, mõjub lootustandvalt ja rahustavalt. Vilma, see eeldatud talutüdruk, tundub olevat  peopiiga – tal on üks justkui juhuslikult varajases nooruses saadud suhteliselt kopsakas „järeltulija“ ja aina õitseb ja õitseb. Selle kõige taustaks on ta aga uskumatult kapriisne  – kõik vajadused on tal kaks korda suuremad kui Venusel. Teda vaadates tuleb meelde tuntud tsitaat –„ei mina lapsi taha“, aga napsi paluks kaks korda päevas. Tõsi mis tõsi – tema veevajadus on Venusega võrreldes poole suurem.”

[slideshow_deploy id=’511′]

NÄDALA KÜSIMUS nr 10

Milline maitsetaim sobib eraldi või segus teiste maitsetaimede ja vürtsidega  kõikidesse tomatitoitudesse? Taime peetakse maitsetaimede kuningaks.
ISE KÜSIME, ISE VASTAME:  B
asiilik. Maitsetaimede kuningas on basiilik sellepärast, et on olemas vürts-, nelk-, muskaat-, sidrun-, kaneel- jne. basiilik, seega evivad erinevad basiilikud kõikide klassikaliste vürtside lõhnu, aga ei ole samas kahjulikud maksa-ja neeruhaigetele.

Tomati ja basiiliku kohta veel üks tore lugu. Kui itaallased on heas tujus, ütlevad nad, et nende lipuvärvid – roheline, valge, punane – tähistavad basiilikut, mozzarella juustu ja tomateid.
Itaallased on tuntud toidunautlejad ja tomatiarmastajad. Ka  pitsa pärineb Itaaliast, Napolist. Kui Itaalia kuninganna Margheritha 1889. aastal Napolit külastas, serveeriti talle Itaalia lipu värvides pitsat: punane (tomatid), valge (mozzarella) ja roheline (basiilik). Seda sorti pitsa nimetati kuninganna auks pitsa Margheritaks ja selline on pitsa Margherita tänini – ükskõik, kas seda pakutakse Tallinnas, Tartus või Taanimaal.

ItalianFlag

Foto pärineb lehelt
http://www.chileunderground.com/2011/09/07/late-lunch-at-mandolas-italian-market-worth-the-wait/

 Sedapuhku saime hästi palju toredaid vastuseid. Ja arvame, et õigeks võib pidada ka mitmeid teisi vastuseid peale basiiliku – lõppude lõpuks on tiitel “kuninglik” siinkohal tinglik ja maitsed on erinevad.  Et üksteiselt õppida, toome siia terve rea vastuseid (kohati kärbitult) välja:
Rakvere Gümnaasiumi 5. klass: Vaatasime klassis ka igaks juhuks basiiliku pilti. Õpilased lubasid kodus maitsta.
Märjamaa Lasteaed Pillerpall: Toreda üllatuse tegi Nele-Liisi ema, kes tõi basiilikutaimed lasteaeda, et saaksime neid üheskoos nuusutada, vaadelda ja maitsta.
Triin Vaiksoo Paistust: Basiilik pärineb Lõuna-Aasiast India troopika-aladelt. Basiilikut saab kasvatada ka meil – suvel õues, kuid talvel aknal potis.
Rakvere Lille Kool: Basiilik on matitsetaimede kuningas. Taime eri vormid ja sordid võivad evida 60 täiesti erinevat maitset ning aroomi, jättes mulje eri liiki taimedest.
Jõhvi Vene Gümnaasiumi 3. klass: Tomatitoitudesse sobib basiilik. Selle maitsetaime nimetus tuleneb kreekakeelsest sõnast basiilikos, mis tõlkes tähendab kuninglik, vürstlik. Maitsetaimede kuninga tiitlit võib ta kanda auga, sest basiiliku erinevatel sortidel võib olla kuni 60 erinevat maitset.
Suuremõisa Lasteaed-Põhikool: Meie leidsime, et basiilik sobib kõikidesse tomatitoitudesse ja on samas maitsetaimede kuningas.
Basiiliku nimi tuleb kreeka sõnast basileus, basilikos “kuningas”, “kuninglikkus” – ning seda ta ka maitsetaimede maailmas on. Seda just taimes peituvate lõhnade pärast, mis on ühtaegu nii ergutavad kui ka rahustavad ja isutekitavad.
Basiilik sobib väga hästi tomati ja pastaroogade juurde.
Samuti leidsime, et maitsetaimede kuningas on veel küüslauk. Küüslauk ja tomat on koos ka väga hääd.
Sipa-Laukna Lasteaed: Basiilik- samas leidsime maitsetaimede kuninga tiitli ka ingveri juurest, aga tema tomatile parim kaaslane vist pole.
Põrnikad: Pakume, et see maitseainete kuningas on basiilik. Kuigi meie arust sobivad tomatiga ka kõik piprad.
Ville Morgen: Paprika sobib kõikidesse tomati toitudesse.
Haapsalu Viigi Kooli õpilased arvavad, et see maitsetaim on till.
Lasteaed Mesimumm: Maitsetaimede kuningaks peetakse Basiilikut.. Pärineb ta Lõuna- aasiast India troopika aladelt. Ta kardab külma ja on armastab päikest..

Basiilik sobib vürtsina kõikide aedviljatoitude juurde, eriti spinatist, tomatist, aedoast, kõrvitsast ning hapukapsast valmistatud roogade ja suppide maitsestamiseks. Koos basiilikuga sobib kasutada rosmariini, kõiki vorstirohte – majoraan, pune, aedliivatee, iisop ja aedpiparrohi. Selline segu on eriti sobilik grillitud liha ja vorsti täiendavaks maitsestamiseks.

Aitäh kõigile tublidele vastajatele!

Ja lõpetuseks ka basiiliku pilt aianduskooli partneri – praktikabaasi – Tartu lähedal Luunjas asuva ettevõtte Grüne Fee kodulehelt:

 

 

 

 

 

 

 

NÄDALA KÜSIMUS nr 9

Eelmise küsimusega jõudsime tomatikonservideni.
Üks armastatumaid tomatist valmistatud tooteid on ketšup.

Sõna “ketšup” arvatakse pärit olema kas Hiinast või Indoneesiast. 17. sajandil tõid hollandi ja briti meremehed sealtkandist soolast kastet, mida kutsuti „ketsiap´iks“. Tomatitega polnud tollel kastmel aga mingit pistmist. Esimene teadaolev tomatiketšupi retsept on pärit aastast 1812 USA-st.
Küsimus: Millest valmistati ketšupit enne, kui seda hakati tegema tomatitest?

ISE KÜSIME, ISE VASTAME: 18. sajandi keskel oli  ketšup juba väga levinud ning tuntud olid kolm põhitüüpi: seene-, pähkli- ja kalaketšup.
Veel varem on ketšupit tehtud aga sojaubadest,
kreeka pähklitest, austritest, rannakarpidest, aedubadest, anšoovistest,  šalottidest, …
Lisakomponentideks on olnud äädikas, valge vein, maitseained (nelk, ingver, oganui, muskaatpähkel, pipar), küüslauk, sidrunikoor, …

Seega on kõik laekunud vastused õiged! KIIDAME ja KUMMARDAME :)! Küllap jõudsid paljud välja ka sellele internetilehele, millele nüüd viitame: ketšupi ajaloost.
Täna meile tuntud ketšup sisaldab tomatite kõrval äädikat, soola, vürtse, sibulat, sellerit ja tervelt 20% suhkrut!

12. nädal. Kutsume külla!

Täna me ei räägigi tomatitest – tundub, et nad on endale väga tublid kasuvanemad saanud! – vaid jagame järgmist informatsiooni:

8. mail toimub Räpina Aianduskoolis lahtiste uste päev.  Ootame külalisi!
Sel päeval on võimalik jälgida nooraednike võistlusi ning pärast võistlejate ülesastumist ka ise proovida neidsamu ülesandeid lahendada, osaleda erinevates töötubades (floristika, tekstiilitöö, keskkonnakaitse) ning osa võtta ekskursioonidest (park. õppehoone, kasvuhoone, ühiselamud).
Päeva täpne ajakava ilmub aianduskooli kodulehele järgmisel nädalal.

LahtUste2014

Kas teil on juba ekskursiooniplaanid tehtud :)?

NÄDALA KÜSIMUS nr 8

Missugune seos on tomati ja mootorratta Harley Davidson vahel?
ISE KÜSIME, ISE VASTAME: Tomat on oluline konservitööstuse tooraine. Tomatikonservide mitmekesisus poeriiulitel võtab silmad kirjuks – omas mahlas konserveeritud terved tomatid nii kooritud kui koorimata kujul, konserveeritud purustatud tomatid, tomatipastad, ketšupid…
E
simesel Harley Davidsoni mootorrattal, mis ehitati 1903. aastal, oli karburaatoriks tomatikonservi purk.

the first Harley

Foto pärineb lehelt http://auto.howstuffworks.com/harley.htm

Enamus vastajaid kasutas interneti abi ja jõudiski sellise vastuseni. Kuid vahva on, et mõned tegid esmalt ise mõttetööd ja pakkusid variante välja – ning panid need oma pakkumised  ka meile kirja. Need variandid on ju  ka täiesti õiged! Tublid!

  • Kindlasti saab Harley Davidsoniga sõidutada poest ostetud tomateid.
  • Tomatisort võiks olla – eriti kiire kasvuga sort 🙂
  • mõlemad on punased
  • vanasti veeti põldudelt tomateid mootorrattal ära
  • Harley Davidsonil ja tomatil ka
     ühine on sünnimaa –
    made in Ameerika!