NÄDALA KÜSIMUS nr 1

“TOMAT”  on päris paljudes keeltes “tomat”.  Sõna on pärit nahuatli keelest, millel tänaseks on umbes sama palju rääkijaid kui Eestis elanikke. Millises maailma piirkonnas räägitakse nahuatli keelt?

ISE KÜSIME, ISE VASTAME: Nahuatli (hääldus: na-vatl) keelt rääkisid asteegid Kesk-Ameerikas, Mehhikos. See oli enne Ameerika avastamist Kolumbuse poolt (1492) ja hispaanlaste sisserännet piirkonna suurim keel.

Nahuatli keelt loetakse ühelt poolt  väljasurnud keeleks, teiselt poolt on sellel rääkijaid  tänases Mehhikos üle 1,5 miljoni. Rääkijate arv on hetkel väikses kasvutendentsis – Mehhiko 2000. ja 2010. aasta rahvaloenduste põhjal on 10 aastaga nahuatli rääkijate arv kasvanud 100 000 võrra.

Kommentaarides on reas puha ilusad vastused.  Kuid kopeerime siia ühe, milles oli sees ka tore emotsioon:
Viljandi Paalalinna Kooli 2.a klassi vastus 1. nädala küsimusele: Kaugel- kaugel Mehhikomaal elavad inimesed, kes räägivad põlistelt asteekidelt pärinevat nahuatli keelt. Paljud sõnad, mis sealkandis kasutusele võetud said, on jõudnud otsapidi Eestimaalegi. Lisaks tomatile (tomate) ka näiteks kakao (cacao). Maailm on ikka nii väike :)!

Kohtumiseni esmaspäeval uue küsimuse juures! Ja ärge unustage nädalavahetuseks taimi kasta :)! Ilusat vabariigi aastapäeva kõigile tomatisõpradele!